Kozlí Brdy

Brdy se mi jeví svou zásobou možností k výletům obytňákem jako snad nevyčerpatelné. Ty "nově otevřené" jsem na cestě zatím jen lehce ochutnal, jejich okrajové partie teď možná budou opuštěnější než kdy dřív. Když jsem na kole vyjížděl po červené značce z rokycanského náměstí k jihu, o zřízení CHKO Brdy se teprve jednalo.

První výhledy na nejvyšší české vnitrozemské pohoří jsem zaznamenal krátce nad městem, ač se mi Rokycany zdály blízko a hlavně ne úplně hluboko pode mnou, měl jsem za sebou už první kopec. Naštěstí má trasa na ně není bohatá. Za městem na mě vykukovaly různé brdské vrcholky, rozeznal jsem Ohradu, Žďár a Hrádecký vrch. Po dalším lesním úseku jsem se znovu mohl rozhlížet od bývalé Rakovské hájovny, to už přede mnou defiloval celý hřeben.

 

Značku jsem opustil na hranici areálu zámku Kozel, prošel jsem ho kdysi v naprosté osamělosti pár dní před vánoci. Dnes se mi nechtělo zkoušet mou "imunitu" pokusem o jeho návštěvu ve slunečném předprázdninovém víkendu. Dál mě vedla cyklistická pod číslem 2154, v rychlém průjezdu hlubokými lesy mě zdržel jen Nestlivský rybník. Toulali jsme se tím krajem letos na jaře pěšky, jen díky tomu jsem si mohl všimnout, kolik zajímavostí jsem tehdy možná zběsilým dupáním do pedálů minul. Zbytky úzkokolejné železnice a pozůstatky středověké tvrze přímo na cestě, mohylové pohřebiště, zříceninu hradu nebo přírodní rezervaci v dojezdové vzdálenosti. Děkuji za dnešní snad trochu lepší bdělost při výletech do přírody.

 

Zámek Mirošov jsem fotil přes plot, v postupujícím vedru jsem hledal spíš stín a malý žejdlík hořkého pěnivého moku než kulturní zážitek. Podívat se do jeho interiéru je dnes možné, vdavek nebo ženitby chtiví k tomu nejspíš mají trochu blíž, zdá se z obrázků jejich webových stránek. A pak jsem chtěl ještě na Dobřív, stojí tam funkční vodní hamr na zpracování železné rudy, kterou v okolí lidé odedávna těžili. Národní kulturní památka... Jak už bývá mým zvykem, podíval jsem se zvenčí a ujížděl dál. V létě 2015 jsem ještě pořád někam spěchal.

6/2015

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace