Kopicovy plastiky a hrad Valdštejn

Ne dlouhý, za to plný turistických zajímavostmi, je pěší okruh z Kacanov v Českém ráji. Parkování i obytného auta je možné u hřbitova, pokud někde v okolí někdo chce v camperu přenocovat, prostor na jedno menší obytné auto je na 50°33´32.072"N, 15°8´27.033"E na kopečku nad vsí. V Kacanovech u koupaliště v sezóně funguje kemp.

Ze vsi odcházím po modré turistické značce po zpevněné cestě lesem vzhůru údolím. Zabloudit nelze, první světlé místo a dvoupatrová roubená stavba z roku 1787 uprostřed přiměje k zastavení každého. Poezii místa doplňuje krásná barokní socha. U rozcestníku odbočím vpravo a po naučné stezce obcházím pozemky patřící ke statku. Pěšina se stáčí do údolí, pozorně sleduji stěny okolních skal. V letech kolem druhé světové války patřil statek Václavu Kopicovi, sochařskému samoukovi. Tesal do skal reliéfy, nejčastější tématikou jsou obrazy z dějin naší země. Občas doplněny citátem toho, kdo je ve skále zobrazen.

 

Poprvé jsem do těch míst příšel před více než čtyřiceti lety. Tehdy jsme tři kamarádi vyrazili na výlet a koketovat trochu s horolezectvím. Prádelní šňůra byla jistícím lanem :-). Dorazili jsme po stejné cestě, kterou dnes budu odcházet. Náhodně jsme v lese uhnuli, protože se nám zdálo, že tady už je dost skal právě těch rozměrů, které jsme potřebovali. Místo "lezeckých cest" jsme objevili "sochařské městečko". Značka sem tehdy nevedla a propagovat reliéfy se tehdejšímu režimu moc nechtělo. Přece jen, je tu vytesaný Masaryk, skautská lilie, některé citáty vytesané do skal by se nelíbily ani wehrmachtu ani lidovým milicím. Kamarádi zběžně proběhli, co nabízela hlavní pěšinka, já jsem byl z toho místa unešen. Najednou jsem si vzpomněl, že mi o něm kdysi vyprávěl děda, na svou dobu a své možnosti obrovský cestovatel. Tenkrát jsem mu nevěnoval pozornost, teď už jsem mu mohl maximálně poslat vzkaz nebeskou poštou, že jsem to místo objevil a vzpomněl si na jeho vyprávění. Nikdy před tím ani potom jsem to už neudělal, tehdy jsem si večer k tomu objevu napsal do tehdejšího cestovního deníku básničku :-).

 

Značky naučné stezky mě spolehlivě provedou labyrintem skal i obrazů zpět na modrou, která pokračuje po široké lesní cestě až k magistrále Českého ráje. Na červené mezi Hrubou skálou a Valdštejnem bývá ticho a lesní klid jen o deštivých podzimních nebo časně jarních mimovíkendových dnech. Odbočím po ní doleva a hledám sotva znatelnou pěšinku vpravo za mýtinou. Zkrátí mi cestu k jedné z vyhlídek na hruboskalské skalní město a ušetří mi trochu lidského hlaholu. Ani na vyhlídce si samoty moc neužiju, za to pohled na skály pod mýma nohama klid dodává. Dlouho můžou oči přecházet z jedné na druhou a hladit je láskou ke krajině.

 

Na magistrálu se vracím po stejné cestě, modré turistické, společně pak širokou magistrálou dojdeme k Valdštejnu. Kultovní hrad Českého ráje, rušná křižovatka mnoha značených pěších i cyklistických tras, občerstvovna trampského typu. Místo setkávání celého spektra barev lidské společnosti. Za zdejší letní přehlídku značek horských a elektrokol by se nemusela stydět žádná výstava. Jednou za život však projít mezi sochami po barokním mostě a hradní branou můžu, historii hradu si přečtu doma z Wikipedie, když vycítím tu potřebu.

 

nedaleko odtud je: http://www.camper.photo/clanek/po-okraji-ceskeho-raje/?clanekId=121

Ještě kousek po červené k Hlavatici (skalní věž opatřená schodištěm a vyhlídkovou terasou nad Turnovem), brzy však uhýbám z tohoto náročného času do klidu žluté značky mířící zpět do Kacanov. Bývala tu osada Konice, ještě dnes jsou v lesích k nalezení do skal tesané místnosti a sklepy, jen je třeba se vyškrábat do břehu kousek mimo značku. Tichou cestou údolím klesám postupně kolem rybníčku zvaného Jezírka a těším se ke Králičkovi, tam žlutá značka ústí. Restaurace a venkovský hotel mi nabídne poslední možnost občerstvení, po pár stech metrech po silnici už dojdu k bydlení na kolech.

10/2018

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace