Koňské sedlo dalo jméno kopci

Sopečná hora Sedlo se svými 746 metry nadmořské výšky určitě není nejvyšší v Českém Středohoří, přesto dominuje pohledům, příjíždíme-li k rozeklanému pohoří z východu nebo jihu. Své jméno dostala podle charakteristického tvaru koňského sedla.

Při výstupu k podlouhlému vrcholovému hřbetu jako místo k zaparkování dobře poslouží náměstí městyse Levín, i ten stojí za krátkou procházku, prohlídku. Nepatrné zbytky hradu, jehož zdivo bylo použito ke stavbě zvonice na vršku nad obcí, nebo radnice a kostel kruhového půdorysu v centru si zaslouží svou pozornost. Není třeba pátrat po historických datech, pro štěstí slunečného únorového dne se stačí jen dívat a rozhlížet.

 

Velkou většinu trasy okružního pěšího výletu vezmeme za vděk zelenou turistickou značkou, na národní přírodní rezervací chráněný vrchol nás dovede kolem zbytků prastarého hradiště. To ještě nebylo archeologicky prozkoumáno, proto není znám jeho původ, snad keltský, snad slovanský. Ve vrcholových partiích Sedla nás přivítají četné skály a suťoviště, chvílemi si budeme připadat jako při průchodu skalním městem. Z okrajů skal se naskytne několik hezkých výhledů do kraje, kterým v únoru ještě nebrání listí přirozeného dubovo habrového lesa. Naopak vzácné kytičky ještě spí svým zimním spánkem.

2/2011

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace