Klenoty Pardubicka

Když nadejde chvíle těžké lenosti, když se nám nechce podávat žádné velké výkony, a přesto chceme jet na výlet obytným vozem, když nechceme trávit čas jen pozorováním toho, co dělají sousedé v kempu, nadešel čas na klenoty Pardubicka.

Místo k noclehu a výchozí bod pro první cyklo výlet najdeme na 50°2´35.990"N, 15°46´23.720"E. Na břehu Labe, čím blíž ke zdymadlu, tím pestřejší výhled před soumrakem. Žádný velký lodní provoz tady neočekáváme, pohled na vodní hladinu však uklidňuje. Od obytných aut vyjedeme proti proudu Labe, brzy narazíme na červenou turistickou značku, která nás dovede až pod samotnou Kunětickou horu.

 

Geologicky zajímavou čedičovou kupu, dominantu Polabí a stavbu na jejím vrcholu, budeme mít na očích celou cestu podél řeky i později. Hrad stál na kopci už v raném středověku, zanikl však počátkem 14. století. Po dobytí opatovského kláštera tady husitský vůdce Bořek Diviš z Miletína založil hrad nový. Ten po husitech připadl rodu Pernštejnských, pak jej zničili Švédově ve třicetileté válce a to, co z hradu zůstalo, dokonali lidé těžbou kamene ve zdejších lomech.

 

A díky tomu bylo co rekonstruovat počátkem i koncem 20. století. Dnes je hrad přístupný veřejnosti v několika prohlídkových trasách i nějaké historické stavební prvky zachovaly. Konají se tady i svatby a kdo nemá rád davy lidí, zvláště letní sobotní návštěva se pro něj stane "výživnou". Jako nášup si můžeme dát návštěvu perníkářského muzea v podhradí. Cesta zpět do Pardubic po cyklotrase už bude klidnější.

Prohlídku historického centra a zámku v Pardubicích si necháme na horší počasí, a protože jsme se na kolech zatím nesedřeli a ani zítra tomu nebude jinak, vyrazíme ještě na návštěvu do Lázní Bohdaneč. Ty se staly uhličito rašelinými lázněmi v roce 1896, o 12 let později sem byla z Pardubic zavedena první státní autobusová linka na území Čech. Léčí tu kloubový a svalový revmatismus a cévní choroby, nicméně historie města byla pestrá i dávno před lázeňskou érou. Dokladem je půdosrys města, původně renesanční radnice a několik domů ze stejné doby. Zdrojem bohatství ve středověku bylo rybníkářství a chov ryb. Však také Bohdanečský rybník a rybník Matka severně od města jsou dnes rezervací vodního ptactva. Procházka po naučné stezce po jejich březích může být ukončením dne.

 

Na další nocleh se přesuneme do Řečan nad Labem nad rybník Houškovec na 50°2´28.586"N, 15°28´33.956"E. Nedaleko najdeme původně románský kostel, ve své době velmi významný. Vysvětil ho totiž roku 1165 pražský biskup Daniel a to za přítomnosti krále Václava I. Listina o tomto aktu byla nalezena roku 1737 v oltáři kostela.

 

Na kole odtud vyjedeme po modré turistické a současně po silnici na sever do Kladrub. Už cestou se budeme nejspíš kochat pohledem na desítky krásných ušlechtilých koní, kladrubských běloušů. Těm se tu věnují už od 16. století, dnes je Kladrubský národní hřebčín v celém světě vyhlášeným dodavatelem ušlechtilých tahounů královských spřežení. Exkurze hřebčína je možná, největším zážitkem však pro nás asi zůstanou pohledy na stáda klisen, hřebců i hříbat ještě dlouho po cestě k Selmici a Labským Chrčicím.

Použijeme k ní cyklotrasu č. 2, která provází řeku Labe po celé její cestě českým územím. Provede i nás rezervací Týnecké mokřiny a do Týnce nad Sázavou. Tady nás čeká dnešní jediný kopec, od kostela je hezký výhled na řeku a kolem jsou soustředěny všechny zdejší památky. Po labské cyklotrase dojedeme ještě do Záboří nad Labem, tady stojí kostelík s nádherným románským portálem a jehou součástí je i dřevěná zvonička. Soubor staveb je hezkým zákoutím. Do Řečan se pak můžeme vrátit jízdou po turistických značkách přes první vyvýšeniny Železných hor nebo po silnici přes Chvaletice (to však není hezká cesta pro cyklisty) a nebo vlakem, který tudy jezdí často a s převezním kol drážní personál nečiní potíže.

6/2012

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace