Když v Klokočí nachumelí

I ne lyžníci chceme občas vyrazit obytným autem někam v zimě, zvláště zadaří-li se zima v našich očích pěkná – tedy sněhovo, slunečno a čerstvo. Třeba podívat se na pocukrované skály Českého ráje.

není daleko do : Skalní bludiště u Besedic

Předem všeho je třeba povědět, že chození po skalách v době sněhové pokrývky nebývá občas úplně jednoduché, schody jsou často namrzlé a od lidí, kteří tady šli před námi hodně uklouzané. S tím je třeba počítat ať už plánovaním kratších tras, správnou výbavou, o kterou se můžeme v takových podmínkách "opřít" nebo přijetím myšlenky, že ne vždy všude, kam chceme, dojdeme a nebo že budeme hledat nějaké "obchádzkové" možnosti.

 

Parkování sice ne velké, avšak celkem rovné, aby se nám dobře spalo, najdeme na 50°35´41.879"N, 15°13´30.329"E. Pozor, přijet sem je mnohem výhodnější od Klokočí, silnice je tady širší a pro období sněhu je důležité, že také celkem po rovině, tady se ani nesolí, ani nesype....

 

A kam tady vyrazit? Jednoduše nahoru, nejdříve k hradu Rotštejn, na https://www.hradrotstejn.info/cs se dozvíte, že v zimě se až na vyhlídku zpravidla nedostanete a vůbec všechny potřebné informace o hradu. Pak je dobré pokračovat po žluté značce až k rozcestí nad Klokočskými průchody, kde můžeme sestoupit do Klokočí a po silnici se vrátit k autu. A nebo pokračovat dál po hřebínku skal, tady už se jim říká Betlémské a značka se mění na červenou. Trasa skalami končí na vyhlídce Zdenčina skála, značka pokračuje dál do Turnova. My se vracíme buď stejnou cestou nebo sejdeme znovu na silnici a po ní dojdeme k autu znovu přes Klokočí.

 

Ať už vaše výprava dopadne jakkoliv, nenechte si ujít průchod Klokočskými průchody. Trhlinou ve skále stoupají schody někde i velmi úzce nahoru na skalní ochozy, občas někde je k dispozici zábradlí, jinde už ho nahlodal zub času. Zajímavý úsek mezi skalními bloky není dlouhý, průchod nahoru i zpět dolů zabere sotva čtvrhodinku.

 

1/2019

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace