Kde se krávy pásly na lodích

Giethoorn je vesnice na vodě. V době jejího vzniku prý farmář, který chtěl nakrmit krávy, nejprve je musel odvést na pramici a tam jim připravit hromadu sena. Jiná možnost nebyla, domy Giethoornu stály na vodě. Dnes je tato část vesnice středem pozornosti mnoha cestovních kanceláří včetně těch pro Asiaty, to se naštěstí nedá povědět o zbytku národního parku Weerribben – Weiden, jehož součástí Giethoorn je.

K parku přijíždíme od severu, počasí je typické pro letošní nizozemské jaro – zima a déšť. Najdeme si pěkné místo na spaní a věříme rannímu probuzení. Za širokým kanálem stojí krásné domy s příjezdem jak po vodě, tak po zemi. Souřadnice 52°48´30.919"N, 5°56´14.016"E, za zády větrný mlýn. Není to ten, který už dva týdny někde v přírodě vyhlížíme, je kovový, takový průmyslový. Nakloněný ve velkém úhlu a jeho úkolem je čerpat a do vedlejšího širokého kanálu přenášet vodu z pastvin. Kolem nás je vyznačen pěší okruh dlouhý tak na dobu modré oblohy v aprílovém nečase. Ve chvíli, kdy na něj vyrážíme, si připadáme jak na startu koňských dostihů, stihneme přijít sušší dříve než další vydatná přeháňka? Toto počasí má však i své výhody, třeba zcela průzračný vzduch a barvy krajiny v těch nejsytějších odstínech.

předchozí část: http://www.camper.photo/clanek/basta-moderniho-pastevectvi-np-dwingeldervelt/?clanekId=139

Vyrážíme pěšinou přes lávku, pokračujeme pastvinami, lesíkem a podél dalšího širokého kanálu. Nejspíš se otepluje, přijiždějí první lodičky, některé obyčejné, jiné výstavní jachty. V půli cesty bychom měli odbočit k autu, šedá obloha nás však žene do restaurace, obchodu a informačního střediska k národnímu parku v jednom areálu. I tady by bylo možné přespat na parkovišti v autě, jen je to tu takové "neosobní". Vydatná sprcha venku a nevýrazná káva uvnitř.

 

Pomalounku se nám pochodování i ježdění na kolech stále jen po rovině stává jednotvárným, proto dnes autem po silničce, která je spíš cyklostezkou než trasou pro campery, míříme jihovýchodním směrem. Obrázky kanálů, jezer a téměř dokonalého větrného mlýna, stejně jako malých usedlostí okolo, nás občas donutí zastavit, v rovině je i okolo cesty místa dostatek. A ten mlýn? Byl by to opravdu ten on, které známe z reklamních předmětů lákajících turisty jak mrkev na klacku před ústy osla do země. Jen mu vítr ulomil jedno rameno, tedy takový "po úraze". Snad ho majitel opraví do původního stavu, určitě by si to mlýn i jeho obyvatelé zasloužili.

 

Za odpoledního už trochu stálého svitu sluníčka dojíždíme do Giethoornu. Odbočíme na první parking a je nám nabídnuto přenocování tady za rozumný peníz. Vyrážíme odpoledne ještě na cyklo okruh podél dalších kanálů, krásných upravených domů a zahrad na jejich březích a také kolem dvou STPL. Tohle městečko je poněkud komerční, jezdí sem i hodně obytných aut, o ně i jejich posádky je dobře postaráno, i když to rozhodně není zdarma.

 

Hodně domů jak v samotném Giethoornu tak v celém národním parku je postaveno přímo na březích kanálů, některé jsou staré z dob budování kanálů. Ty nejpůvodnější stály na kůlech. Už dávno neplatí, že by se tu lidé živili chovem dobytka a už vůbec ne za tak těžkých podmínek jako v době vzniku městečka. Uprostřed kolem dřevěného kostela je instalováno "mjúzeum", kde se všichni dozvědí, jak ono to tenkráte ..... Restaurace zavírají v osm večer, i tak se po březích kanálů mezi domky dnes už k různým komerčním účelům využitých potulují hloučky asijských turistů, fotografujících vše a pak sebe se vším až do úplné tmy. Trošku jsem si myslel na časně ranní procházku, jenže to už znovu do střechy camperu bubnoval vydatný déšť, který mě od vstávání zachránil.

 

závěrečná část: http://www.camper.photo/clanek/mesto-hudby-a-utajeny-klenot/?clanekId=143

I tak jsme se před odjezdem dál na jih ještě podívali k největším zdejším jezerům Beulakerwijde a Belterwijde. To první jsme zahlédli už včera při pozdně odpoledním cyklotoulání z vyhlídkové věže. Obě vodní plochy dělí jen hráz a silnice. Z několika odstavných ploch je možné i za deště a větru zastavit a trochu se porozhlédnout. A právě ty nám dnes ráno na rozloučení s vodnatým národním parkem a jeho neobvyklou historií velmi dobře posloužily.

5/2019

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace