Kde se Českomoravská vysočina potkává se Drahanskou

Psaly se první z devadesátých let, když jsem někdy za nocí a jindy za dnů projížděl tím krajem v roli zaměstnance dvou firem současně. Už tehdy mi "tak akorát" zvlněná krajina učarovala, až s podzimem 2013 se mi však povedlo se vrátit. Tentokrát v roli poutníka krajinou.

V těch "devadesátkách" jsem pracoval v odbytu výrobce přikrývek "Larisa" za 3.500,- Kč hrubého, proto jsem uvítal možnost přivydělat si jako řidič nákladní dopravy, která ty přikrývky rozvážela ke klientům. V pátek po pracovní době jsem naložil zásilku pro jednoho živnostníka od Boskovic pod plachtu stařičké Avie, do rána jsem se dokodrcal na smluvené místo a ještě stihl pár hodin spánku. V sobotu jsem pak vypomáhal s prodejem bytového textilu na prodejní akci onoho živnostníka, pro mě a Avii byly na dopoledne silnice uzavřeny. Taková instantní výplata "tři v jednom". Jen volného času pro sebe a pro rodinu se nějak nedostávalo. A já netušil, že to docela vadí....

 

Toho listopadového sobotního večera jako kdybych se vrátil o dvacet let zpět, od Litomyšle k Poličce a dál na jih se ne příliš frekventované silnice změnily pramálo. Barokní kostel v Bystrém pro mě býval milníkem, je dominantou malého městečka. Kolem několik "parcel" přesně tak na zapasování vestavby k noclehu, před spaním mi hrají Queen z jejich předposledního řadového alba. Ta hudba mi vždycky připomene noční cesty Avií, asi jsem si desku často z tehdy u Vietnamců na tržišti koupené kazety přehrával. Ráno se probouzím do mlhy a obklíčen desítkami aut, z kostela se ozývají varhany a zpěvy věřících. Snad ve stejnou chvíli farář rozpustil mši a sluníčko šedé závoje.

 

Pomalu přejíždím do Olešnice, městečka, kde už jsem býval skoro v cíli, a hledám patník, o který jsem o pár let později už v jiných rolích opřel na náledí úplně nové auto. Na letních pneu, zimní tenkrát ještě nikdo "nenosil", protože byly "drahé". Modrá obloha překvapila, nemám připravenu žádnou outdoorovou aktivitu. Do oka mi padá symbol rozhledny na kopci nad lyžařskými vleky, cesta sem se zdá být průjezdná i pro malé obytné auto. Přehlížím z dřevěné plošiny krajinu přesně takovou, jakou jsem si ji představoval po celá léta, kdy jsem ji míjel severněji vedeným hlavním tahem. Chvíli se rozhlížím, pak jedu do Kunštátu. I zdejší zámek jsem často vídal, nikdy jsem však neměl čas ho alespoň obejít, natož vejít dovnitř. A to jsem netušil, že je díky svému románskému původu nestarším na Moravě.

 

Památkou zcela jiné kategorie je pak nedaleká jeskyně Blanických rytířů, jejich sochy do pískovce vytesal amatérský sochař a nejen je. Jeskyně se v neporušeném stavu zachovala i přes válku, protože ji tma podzemí ochránila, naopak socha prezidenta Masaryka byla nacisty stržena. O její velikosti si každý může udělat představu třeba podle velikosti boty nebo podle textů a obrázků z naučných tabulí. Tady už jsem plně v současnosti, nostalgie po časech minulých přechází do dychtivosti vidět a poznat. Poslední hodiny krátkého dne patří Milence.

 

Žádné orgie však nejsou v plánu, nepočítám-li k takovému vyžití hrůzu, se kterou vystupuji z chráněných schodů na venkovní ochoz štíhlé okrové rozhledny. Když stojím zády přilepený k prosklené stěně a rozhlížím se do daleka po krajině, kde Českomoravská vysočina přechází do Drahanské, můžu se ještě s trochou sebezapření pohybovat. Když přiložím k oku fotoaparát, svaly zcela tuhnou. Při představě, že udělám krok k zábradlí a podívám se dolů, se mi vrací do krku jídlo za poslední tři dny, ještěže už všichni spolunávštěvníci nedaleké jeskyně vyhlídku opustili.

 

Tak se nějak došourám k východu a se značným ulehčením na srdci se vracím po schodech na pevnou zem a k autu. Už za tmy parkuji na volném prostranství v Brně pod Špilberkem a poslední chvíle nádherného dne věnuji přípravě na zítřejší počátek pracovního týdne.

11/2013

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace