Kde je nová, tam bude i stará

Do Krkonoš jezdíme občas přes Novou Paku a kde je Nová, tam bude i stará. Měl jsem kdysi povinnost na návštěvě se představit se jedné své potencionální rodině. Dnes už vím, že nebylo potřeba tam jezdit, o to s větší radostí mužu povědět: zpestřením si takové cesty alespoň malinkým poznáním se tato stává méně zbytečnou :-).

nedaleko je také: Sněžka bez velké turistiky

Volba padla na Paky, možná i proto, abych věděl, odkud se bere v Jizeře červená voda, když místní po velkých deštích říkávají „teče Paka“. Nová Paka je větší, stačí odbočit z hlavní ulice na náměstí, tam někde se dobře hledá místo k odstavení obytného auta. Po uspokojení potřeby nějakých dárků a když mi už netáhne na plešku díky luxusní barevné do tyrkysova laděné šále a kulichu s bambulí, už mě začíná bavit i kostel na náměstí. Ještě zajímavější je Suchardův dům, „Suchardi“ jsou místní výtvarníci, především sochaři, jejich tradice sahá až do roku 1770, kdy se narodil Jan Sucharda starší. Nejslavnějším byl Stanislav Sucharda (1866 – 1916), autor pomníku Františka Palackého v Praze, rodová tradice žije dodnes.

 

Nechali si na konci 19.století postavit v Nové Pace novorenesanční dům, sami si navhli fresky, sgrafita i sochy, někde použili kresby Mikoláše Alše. Po válce dům odkoupilo město a založilo tady muzeum prý s hodnotnými exponáty. Nemůžu to posoudit, ten den bylo zavřeno stejně jako ve vyhledávané Klenotnici Českého ráje. Jsou zde vystaveny drahokamy a polodrahokamy nalezené v okolí – největší turistické lákadlo Nové Paky.

 

V nějaké knize mě ještě zaujala krásná roubená škola postavená v nedaleké Staré Pace. Ani tam jsem se nedobušil, jen jsem malými okénky nahlížel dovnitř. Tohle je trošku prekérka pozdních listopadových dní, s turisty se nějak nepočítá. Nejspíš všichni dnes zůstali doma.

Tak ať má každý, kdo se rozhodne pro návštěvu těchto staré či nové ať už při systematickém prozkoumávání Podkrkonoší a nebo cestou do našich nejvyšších hor, více štestí na otevřené dveře zdejších zajímavostí.

11/2016

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace