Kamenz mezi rybníky

Kamenz (česky Kamenec) je nejzápadnějším městem ve středověku proslulého Lužického šestiměstí.

Iniciátorem vzniku tohoto spolku měst byl Karel IV. a jeho smyslem byla podpora hospodářství a obchodu v oblasti Horní Lužice. Římský císař pak ve městech viděl své spojence v půtkách s místní šlechtou. Nejúspěšnějším obdobím v historii Lužického šestiměstí bylo prvních 200 let jeho existence, kdy výrazně ovlivňovalo obchod, hospodářství i běh dějin celé oblasti.

 

A co je dnes v Kamenci k vidění? Z parkoviště 51°16´12.052"N, 14°5´26.626"E, kde jsou vyhrazena místa i zaparkování obytných aut, jsou na dohled zbytky hradeb středověkého města, naopak náměstí zdobí mnohem novější červená radnice. Velmi cenněný je kostel Panny Marie, po obvodové zdi hřbitova, jehož je kostel středem, najdeme mnoho velmi starých náhrobních kamenů. Místo má velmi přitažlivou atmosféru.

 

Malebné je i okolí Kamence, jízdní kolo je ideálním prostředkem k jeho poznání. Rozhodně tady nikde nebudeme stoupat do prudkých svahů, naopak cyklostezky jsou velmi dobře sjízdné a značené. Ticho a klid najdeme u mnoha rybníků, často zbudovaných v lesích. Vodní plochy a přihlehlé porosty jsou domovem mnoha druhů vodního ptactva, "zázraky" tady můžeme spatřit především v době stěhování ptáků na sever na jaře nebo na jih před zimou. Mapka hezkého výletu je přiložena.

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace