Kamenné vesnice, průzračná řeka a smyslná pochoutka - Ardeche

Už si opravdu nepamatuji, kde jsem to našel. Chtěl jsem pestrý vánoční výlet do jižní Francie, ve svém srdíčku jsem živil naději na teplejší a slunečnější podnebí. Chtěl jsem tam dělat, co rád dělám na jaře, v létě a na podzim u nás. Poznávat krajinu, zemi, život.

Zahlédl jsem pár obrázků řeky Ardeche, současně jsem zjistil, že tak se jmenuje celý departement. Že je hornatý a moc lidí tam nezavítá, že se zde vesnice sdružily do jakéhosi projektu, aby si zachovaly svou autentičnost a atmosféru. Našel jsem pár obrázků z těch vesnic a bylo jasno, kde cestu nastartujeme. Proto jsme se 26. vánoční sváteční večer objevili v Desaignes na parkovišti pod náměstím. Alespoň na pár minut jsme museli do vyzdobených opuštěných uliček, podrobnější prohlídku jsme však plánovali na ráno. Těch městeček a vesnic v horách stojí desítky, můj výběr se řídil jediným kritériem - obrázky z google earth. Cesta mezi nimi měla také jasné pravidlo, ta nejkratší, protože přes hory a doly, šílenými úzkými silničkami, kde jsme za celé hodiny naštěstí nepotkali jediné auto.

 

Naopak jsme potkávali ovce, přenádherné výhledy na kopce francouzského středohoří i na Savojské Alpy a život místních lidí takový, jaký doopravdy je bez turistického pozlátka. Ne nadarmo je oblast vyhlášena regionálním přírodním parkem. Desaignes, Chalencon, Antraigues-sur-Volane, někdy procházka, jindy jen projet, to když vesnice spočívala v jediné ulici. V Jaujacu jsme chtěli vidět starý kamenný most, k němu jsme dostali darem výhled na už k západu se sklánějící sluníčko a na turnaj v pentangu, který se odehrával pod platany na náměstí upraveném do podoby parku.

 

Ailhorn a poslední sluneční paprsky v Chassiers, ty procházky nikdy nezabraly víc než pár desítek minut, protože všechno krom okolních hor je tady miniaturní. Ani bych si nepamatoval jména vesniček a městeček, kdybych neměl obrázky popsány. Na jménech však tady opravdu nezáleží, pokud se ještě někdy dostanu do podobné oblasti kdekoliv na cestách, už nikdy nesmím spěchat. Těsil jsem se tehdy do Provence, s odstupem času musím přiznat, že Ardeche mi zůstalo pod kůží mnohem intenzivněji. A to jsem ještě nevěděl, jak chutná pravý nugát z Montelimar a jak hluboké je údolí řeky Ardeche.

 

Proč pravý? Nugát znali už staří Římané jako pokrm z medu, vajec a ořechů, který obětovali bohům. Tak se recept rozšířil i do jižní Francie, ovšem dnešní nedílnou součást, mandle, dodal pochoutce až Olivier ze Serres. Tento muž pěstoval mandloně v okolí Montelimaru a právě díky němu získal dnešní nugát nezaměnitelnou chuť. První továrna spustila výrobu nugátu ve městě v 18. století, dodnes je toto odvětví jedním ze stěžejních pilířů zdejšího hospodářství. Neochutnat nešlo, a udržet zásoby, které jsme chtěli přivézt domů jako pozornost blízkým, už vůbec ne.

 

pokračování: Stevenson tu chodil s oslicí, my projeli obytňákem - Cévennes

Řeka Ardeche je jednou z nejvyhledávanějších vodáckých lokalit Francie, nechtěl bych tu zažít letní masakr. Hluboko do skalního údolí zaříznutý tok říčky meandruje v nekonečných zákrutách, voda je průzračně modrá. A na konci prosince je tu liduprázdno. Údolí kopíruje v patřičné výšce silnice, kterou lze bez nadsázky nazvat vyhlídkovou, několik teras opatřených bytelným zábradlím umožňuje vzdušné pohledy do hloubky. Jediné bytosti, které jsme na vyhlídkách potkali, byly pasoucí se kozy. Dokonce i kolem skalního mostu u Saint Martin d´Ardeche bylo ticho a klidno, a to je co povědět. Tento motiv se totiž často opakuje na propagačních plakátech, které mají nalákat návštěvníky do Francie. Najít tady místo pro zaparkování obytného auta v sezoně je prý stejný počin jaký známe v kontextu s jehlou v kupce sena. Důstojné rozloučení s regionem Ardeche a skvělá motivace k další cestě do Languedocu.

12/2011

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace