K pomníčkům Jizerských hor

V Jizerských horách tu hluboko v lesích, jinde blízko cest, můžeme najít více než 110 pomníčků připomínající různé události ať už tragické nebo ty se šťatným koncem.

Zhruba 10 km dlouhý pěší výlet nám dovolí propojit pátrání po některých z nich i návštěvu cenné přírodní rezervace.

Startovním bodem je 50°51´11.188"N, 15°5´9.605"E, místo uprostřed vsi, sice ne zrovna dobré k přenocování v autě, ale to můžeme najít třeba v nedalekém silničním sedle, kolem kterého také půjdeme. Odtud se vydáme po modré značce do kopce na sever mezi domy, ale brzy odboříme ostře vpravo na naučnou stezku Oldřichovské háje a skály. Ta nás bude provázet dlouhý úsek putování, i když z ní občas budeme odbočovat. Určitě se nám bude hodit v chytrém mobilním zařízení stažená turistická mapa offline z mapy.cz, na které najdeme všechny naše cíle, i ty mimo značené cesty.

 

Prvním je Wanderův pomníček – kamenný jehlan v údolí potoka. Označuje místo smrti dřevorubce. Vrátíme se od něj kousek zpět a znovu se napojíma na naučnou stezku. Povede nás nejprve do Oldřichovského sedla, později mezi balvany na Lysou skálu a ke Skalnímu hradu. Daleké vyhlídky ze žulových skalisek. V sedle nad skalním hradem se ponoříme do bukového lesa po naší levé straně a pomocí mobilního zařízení najdeme skálu Uhlířova čapka. Může se to zdát jednoduchým úkolem, ale budeme se brodit hlubokými nánosy zetlelého listi, přelézat menší skály, ani technika nás nezklame, pod vysokým buky v těsné blízkosti skal není signál GPS vždy přesně čitelný.

 

Skála je nejvyšší v širokém okolí, v její severní stěně zahlédneme malou stříbrně natřenou kovovou tabulku. Zasadili ji sem horolezci na paměť svému kamarádu Gahlerovi, ten zahynul při výpravě do Alp. Byl předním členem horolezeckého hnutí v Jizerských horách počátkem minulého století. Chovejme se velmi obezřetně a tiše, pohybujeme se v přísně chráněné přírodní rezervaci, mimo značené cesty. To je sice zakázáno, ale jinak se k pomníčku nelze dostat.

 

Po návratu na cestu seběhneme ke kříži na Hřebenovém buku, byl sem instalován pro potěchu pocestných putujících na severní stranu hor do Frýdlantu nebo okolních vesnic. Dnes najdeme v sedle altán s lavičkami, můžeme si chvíli odpočinout před dalším stoupáním.

 

Po žluté značce postupně vyjdeme až na nejvyšší bod této části hor na Oldřichovský Špičák, cestou ještě mineme Kříž na Scheibe, jehož účel byl podobný jako toho dole v sedle. Vrcholové skalisko Špičáku je excelentním výhledovým bodem, však sem je přístup umožněn jen pomocí kovových schodů. Až se pokocháme výhledy, budeme pokračovat cestou pod vrchol, ale v místě, kde se žlutá značka láme a odbočuje vpravo, pustíme se strmým úvozem vlevo. Místo správné odobočky nám znovu pomůže objevit dobrá mapa.

 

Úvozem sejdeme na křižovatku cest, která je vyzdobena dnes už pátým pomníčkem – Geisllerovou smrtí. Další dřevorubecká tragedie, při kácení stromu tohoto muže zde ranila mrtvice a nikdo mu už nedokázal pomoci. U pomníku se dáme vlevo a půjdeme cestou, nejlépe po vrstevnici. Naším posledním orientačním úkolem je najít modře značenou cestu, která nás dovede zpět k autu.

http://www.jizerpom.wz.cz/ jsou velmi dobře propracované stránky, kde lze najít souřadnice pomníčků, jejich fotografie i zkrácené příběhy jejich vzniku. Hodně hezky o pomníčcích i další historii hor pak píše ve v Knize o Jizerských horách pan Miroslav Nevrlý.

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace