Jak koupit to pravé obytné auto

Už to vím, tedy se cítím opravněn sdílet své zkušenosti s veřejností.

Jen považte.

První obytné auto jsem si pořizoval před nějakými 13 lety. Prodal jsem obytný přívěs, osobní auto a pár drobností a koupil jsem si střední dodávku Iveco. Mělo to být nákladní auto na převoz zboží, osobní auto na cesty do práce či banky, a pochopitelně vysněný camper. Dnes tomu odborníci říkají vestavba, van.

Jak to dopadlo? Kamarád mi slíbil, jak za pár peněz a ne dlouhou dobu vybaví interiér od izolací po nábytek a spotřebiče. Už nejsme kamarádi :-). Auto dostalo izolaci, postel luxusních rozměrů zámeckého lože a naftové topení. Nezávisle závislé topilo jen v létě, v zimě alternátor nestíhal dobíjet baterie ani při dlouhé jízdě a topení trpělo podpětím. I když jsem v autě pár hezkých chvil prožil, jeho největší přínost vidím v tom, že tržba z prodeje se stala vstupním budgetem ke koupi opravdové vestavby tovární výroby.

Jen považte.

Adria, stříbrná metalíza, držák na kola, topení, WC, pseudosprcha (to je sprcha, která nejlépe funguje, když její hadici protáhnete oknem ven), nádrž čistá a nádrž "šmucik" voda. Kuchyň s fungujícím vodovodem, i když jen do -3°C, naštěstí. O 2°C mrazivěji zamrzal odpad, přívod vody do kuchyňky byl natolik inteligentní, že další zamrzání už zpravidla nepřipustil. Ve větrném povětří se všechno přihodilo ještě trochu dřív. Tehdy se auto stávalo kyslíkovými lázněmi, čerstvého vzduchu díky škvírám ve všech pěti křídlech vstupních vrat byla uvnitř hojnost vždy. Samoobslužné větrání bez ohledu na vnější teplotu :-)

Čtyři stolice, tomu vzadu opravdu nešlo říkat sedadlo a dvě postele. Rodinný výlet ke spokojenosti všech. Rodiče si velmi intimně důvěřují v autě, děti si užívají hotelového bazénu o dvě ulice vedle. Pro tyto zážitky se čtyřčlenné rodině vyplatí investice skoro milion :-). Děkuji dnes Adrii za spousty nádherných cestovatelských zážitků a mnoho nocí v plechovém stanu. Jen život šel dál.

Jen považte

To si stárnoucího, tloustnoucího a plešatícího ne zcela sebevědomého chlapce všimne taková mladší šaramantní. Copak to s ním asi může udělat? Lupne mu pod pleší i v rozkroku a honem běží koupit nové, lepší, větší, dražší, delší, čistokrevnější, se zlatým "ducatím" nosem a velkou garáží obytné auto. Čtyřmístné, pro novou rodinu i jejich kamaráda. Co na tom, že už je to malinko z módy Laika, co na tom, že mladá paní touží spíš po víkendu aeroplánem v hotelu, co na tom, že na tenhle špás chlapec tak úplně nemá, co na tom ....

Spolu s Laikou jsme si užili hodně pestrý život. Pár cest ve dvou, stárnoucí chlapec a mladý stroj. Pár cest v pěti – stárnoucí chlapec, mladá paní a její ratolest, chlupáček pro potěšení a trpící stroj. A také pár cest ve čtyřech, vynechávaje ratolest, poněkud méně trpící stroj. Jack Russell terier, yoršírský teriér, bernský salašnický. Občas přišla paní, že se mi hodně brzy chtělo odejít (za to paní nemohla, byly to moje pocity :-).

S odstupem času a jistým nadhledem bych si odvážíl stát si za tvrzením, že obytné auto je tou nejlepší laboratoří pro výzkum vztahů mezi dvěma lidmi a je jedno jakého pohlaví. Jinými slovy, pokud si nejsi jist, zda tvá (tvůj) vyvolený (á) je tím (tou) pravým (ou) vyvoleným (ou), vezmi si ji (ho) na dva týdny na výlet obytným autem.

Jednou jeden moudrý muž napsal, že se lze naučit hodit mincí vždycky tu stranu, kterou chcete. Například vždy, když si usmyslíte, hodíte pannu. Jen někdy musíte házet mnohokrát .... :-). A tak nějak mi vstoupily do života dvě kočky. Tedy pardon, kocour a jeho paní.

Jen považte

Nezaslouží si tato situace obměnu vozového parku? A tak stárnoucímu chlapci jeho mysl začne připomínat kostlivce ze skoro už rozpadajících se šatníků, dávno zapadlé sny.

Bude to čtyřkolka. Odveze motorku. Dojede to na Sibiř i po cetách, které nikdy neviděly asfalt. Nikdy to nebude chtít volty nebo ampéry ze sítě a plyn tomu vydrží tři roky. Bude to úplně malinkaté a všechno se tam vejde. Nebude to vyžadovat močovinu (AdBlue) a spokojí se to i s mongolskou naftou nejhorší jakosti. Bude to "funglofka" se stoletou zárukou a cena se přiblíží hodnotě zdevastovaného žigulíka v ukrajinském autobazaru.

Mobile.de, Sauto.cz, výstava karavanů v Praze. Konzultace s kamarády, nabídky, pevná rozhodnutí a jejich zhroucení. Nakonec o radu žádám i učitelku angličtiny, abych omluvil neznalost sloviček ze druhé lekce už po jednostotřicátédeváté opakovaných.

Není vyloučeno, že 100% správné rozhodnutí neexistuje. Proč by jinak žilo tolik značek obytných vozů? Mercedes už hrabe předními a čtyřkolka? Vezmi z dlaně chlup. Jak vidím možnosti trhu, svých úspor a osobních fyzických dispozic, ořezávám mladické sny. Už to vypadá, že mi snad pan prezident nebo nějaký ministr poví, co a jak je "správně". Nebo snad ta televize, Bože, hlavně aby byl na autě satelit :-). Morální čtenář promine: "HOVNO" :)).

Tedy máme doma Malibu. Tedy Malibu má doma nás :-). Trošičku "odlehčené" Carthago. Pro teď je to to nejúžasnější rozhodnutí. Co bude zítra. Moje mysl si myslí, že asi tahle nějak se u nás nakupovalo Iveco, Adria i Laika, a teď stejně to Malý Bu (jakože telátko?:-).

Jen považte.

Má mysl velí mně, pokud jí to dovolím, Vaše mysl pro změnu možná ovládá Vás. A proto výše sepsaná změť slov a vět může být ten úžasný návod, jak koupit ten nejlepší obytný vůz :-) - nikdo nemůže dobře poradit, co chceme my sami. Jak se pravidelně obměňují naše buňky, mění se i naše sny a přání, a do toho neustále křičí generál mysl. Proto nevíme, co chceme, a nedáme pokoj, dokud to nedostaneme .....

P.S.: Vyřešil-li jsem někomu jeho velké dilema ohledně nákupu obytného vozu, není třeba děkovati, zvláště od doby, kdy byly vynalezeny peníze :-))))

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace