I my jsme jeli v srpnu na dovolenou k Jadranu - údolí řeky Fella

Překrásně jsem snad pochopil jeden ze základních požadavků, které si předložím každou příští cestu bez ohledu na to, zda jedeme ve skupině posádek nebo sami. Když b) se zdá být pravdě podobnější variantou... nějak nám to víc vyhovuje... Bez předem jasného plánu ani ránu.

předchozí část výletu: I my jsme jeli v srpnu na dovolenou k Jadranu - Mondsee

Snad se nepotřebuji něčeho držet jako zábradlí podél schodů, potřebuji však vědět, do jakého projektu jsem vložil svou energii a čas. Chci se svobodně rozhodovat na základě jasných informací, chci si vybírat aktivity a cíle, které mám rád.

 

Cyklostezka vybudovaná na tělese bývalé železnice z Tarvisia do.... kam si kdo vybere, byla takovým cílem a jízda po ní byla takovou aktivitou. Drobnou vadou na kráse byl pro mě fakt, že jsem ji do nevyřčeného programu vložil poněkud urputně za sebe, možná i jako chabou vzpouru proti "nevynucenému" pobytu u pláže v kempu plánovaného na další dny. Výrazným kladem pak fakt, že jde o luxusní cyklo turistický zážitek.

 

Hanička se kvalifikovala do role nejlepšího hledače míst na spaní a našla přenádhernou plochu na břehu polovyschlé řeky Fella nedaleko železniční stanice Carnia. Nenechte se odradit složitější navigací při příjezdu na 46°22´16.397"N, 13°6´56.709"E, lze buď podél řeky od železničního mostu nebo od vsi Amaro. Odměnou vám bude pohled na řeku, okolní hory, za ně zapadající sluníčko. Pro otužilé a odvážné i chladivá koupel. Nakonec jsme tady prožili dvě noci, a dal bych si tohle místo opravdu "za rámeček". Možná tady jsme měli zůstat celý týden ... :-)

 

Vlaky z Carnie do Tarvisia jezdí každou hodinu a všichni tady jsou zvyklí na cyklisty, nakládání kol a ne vždy díky jízdním kolům průchozí vagony. Vlak jede téměř stále tunelem a během hodinové jízdy staví jen dvakrát. Výhodou je, že nelze přejet, všechny vlaky v Tarvisiu končí. Naopak u vlakové stanice najdeme první značky cyklotrasy, která nás dovede po více než 60 kilometrech zpět k nádraží v Carnia. Jen první kilometry stezka mírně stoupá, pak už jen pořád dolů. Až těsně před cílem není stezka dokončena a oficiální značky se nás pokoušejí navést přes kopec, my však intuitivně sledujeme bývalé koleje a sice trochu zarostlou, přesto dobře sjízdnou cestou dojedeme k silnici, po které už stačí dojet snad 3 km a jsme v cíli. Bez stoupání.

další pokračování: I my jsme jeli v srpnu na dovolenou k Jadranu - graduje to v Gradu

Tuhle cestu přeji zažít všem cyklistům pohodářům, další popis nejspíš už nepotřebuje...

8/2019

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace