I my jsme jeli v srpnu na dovolenou k Jadranu - samička lekla u Udine

Dnes nemůžu dospat a nevím, zda je to bujícím ekzémem na rukou i krku nebo touhou po jakémkoliv pohybu, hlavně pryč z kempu. Tedy ony spolu zaručeně obě ty věci souvisí... Obvykle se mi z cest domů moc nechce, odtud se však vyloženě těším.

předchozí část: I my jsme jeli v srpnu na dovolenou k Jadranu - graduje to v Gradu

Moc rád bych si cestou zpět projel Nockalpenstrasse, silnici procházející napříč národním parkem Nockberge v Korutanech, ovšem na těch pár kilometrů máme k dispozici hojnost času. Jako "kulturní vyžití" tedy volíme nejsnazší volbu – Udine. Znovu na rychlo hledáme nějaké parkování a ani o městě toho mnoho nevíme. I když knižního průvodce vozíme vždy s sebou, nemám rád rozhodování o těchto věcech na poslední chvíli. Opravdu bych sem zajel, kdybych věděl o dalších možnostech využití mého času a energie předem?

 

Sem ano, to z předchozích dní v kempu jsem poněkud nevyladěn, Udine si návštěvu rozhodně zaslouží. Leží ve středu historické oblasti Furlansko a je také správní střediskem Furlansko – Julské Benátsko. První písemná zmínka o něm je zaznamenána v roce 983, město jako takové bylo založeno roku 1220. Dnes návštěvníky láká především hrad, Piazza Liberta s renesanční radnicí přímo pod ním, paláce, úzké uličky a církevní stavby. Moje osobní vzpomínka se váže k vyprávění Miroslava Donutila, jak z jedné z cest, které absolvoval jako člen divadla Na provázku, vezli domů s obrovským nadšením akvarijní rybičky, které chtěli chovat a rozmnožovat a prodávat "na tom budem vydělávat, rozumíš", nicméně "samička lekla u Udine a sameček u Mikulova".

 

V naší výpravě se právě tady jaksi ukázalo, jak každý máme jiné priority, jak každý chceme poznávat jiné věci a jiným způsobem. Jak snadné je najít Udine, tak složité je soužití více lidí na cestě. I dvě posádky na výjezdu je dostatečné množství, aby podobné rozdíly na sobě mohly pozorovat. V žádném případě tím nechci hodnotit kdo co má nastaveno lépe, jen si chci uvědomit, že každý jsme jiný a co se líbí jednomu z nás, nemusí se nutně líbit tomu druhému. A právě toto uvědomění mě v klidu a míru dovádí k poznání, že potřebuji ke svému klidu a pohodě mnohem častěji jezdit na výlety obytným autem sám se sebou a s úžasnou partnerkou. Chtělo by se napsat s mou úžasnou partnerkou, mně však mnohem lépe oslovuje slovní spojení "s tou úžasnou partnerkou, se kterou už nějakou dobu žijeme společně", protože slovo "moje" ve mně ve spojitosti s lidmi příliš libé pocity neevokuje.

 

Musel jsem dojet až do Udine, abych pochopil, že jet na výlet obytným autem s přáteli je velmi příjemné a často zábavné. Přesto opravdu si všechno poznání na něm hezky prožiju jen tehdy, když tam jsem sám nebo když jsme spolu s tou úžasnou a tolik mi milou partnerkou. Ve shodě :-). S přáteli se velmi rád sejdu a poklábosím večer, když o to budou stát. Zdá se, že cestování může být "cesta za poznáním" i ve zcela jiných oblastech, než které na výletě očekáváme nebo vyhledáváme.

8/2019

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace