Hory kamenné, kostel dřevěný

Vyslovím-li slovo Sudety, vybaví se mi obrázky lidí opouštějící své domovy, okleštěné mapy naší země, počátek nejhorší války. Každý den cestou do práce přejíždím tehdy používaný hraniční přechod. Po Poláky to slovo však znamená dlouhý pás hor a pěkné krajiny na jihozápadě jejich rozlehlé země.

 

Lákají mě pohledy "na druhou stranu", možná proto s květnovým večerem přejíždíme u Lubavky nedaleko místa, kudy odcházel z Čech i Jan Ámos, abychom se ráno probudili v Krzeszowě, hodně navštěvovaném poutním místě katolických Poláků. Mě víc láká příroda a kopce v okolí, Gory Kamienne. Nemám ambice na žádné tůry mezi štíty velehor, za to mezi pahrbky, které občas ozdobí osamělá skála nebo malé skalní město se mi líbí. Cyklistické putování mi usnadňuje poměrně hustá síť dobře značených turistických i cyklo tras. V parkovišti u rezervace Gorzeszowske skalki bych se nebál ani přespat, kdybych sem přijel obytným autem.

 

Cesta otevřenou krajinou mezi loukami mě vede do Chmelsko Slaskie, poskytuje mnoho hezkých výhledů na zalesněné do okolí jako kuličky při starých dětských hrách poházené kopečky. Řada dřevěných lidových chalup je pak lákadlem malého městečka nedaleko českých hranic, alespoň zběžná prohlídka baziliky v Krzeszowě skoro povinností. Počasí nese trochu vody trochu sluníčka, dny už dlouhé, správci polských památek příliš na provozní dobu nedbají. V objektech se spíš žije, než by je někomu jen ukazovali. Všímáme si toho při návštěvě hradu Grodno, jeho interiéry i venkovními prostory se procházíme sami, kde se nám líbí, můžeme zůstat déle, naopak pro nás nezajímavé pasáže můžeme proběhnout rychleji. Mnoho budov, dřívějšího příslušenství hradu, je využito k různým účelům. Jedinou chybkou na kráse je přicházející hustá oblačnost, omezená viditelnost a chmurné vyhlídky na počasí příštího dne.

 

Chceme vidět Ksiaz, prý nejrozlehlejší zámecký objekt celého Polska. Mlhavé počasí přímo vybízí k prohlídce interiérů zámku, ten má však mnohem širší využití, než jen návštěvické okruhy. Tady už je všechno organizováno, rozlehlé parkovací plochy, služby průvodců, spousty lákadel pro tahání peněz z otevřených portmonek turistů. Jen do lesů malé chráněné oblasti, která zámek obklopuje, není pro šedou mlhu na co se dívat, o plánované procházce za výhledy na hrad z okolních vyhlídek můžeme zapomenout.

 

Naopak okresní město Swidnica si utéct nenecháme, i když najít vzácný hrázděný kostel nám zabere spousty času. Ještě neznáme chytré telefony a přepych jejich mapových aplikací a navigací. Nejprve projdeme celé vnitřní město, mám utkvělou představu, že kostel stojí na některém z náměstí. Představa je však pouhou domněnkou, teprve s přečtením historie objektu zapsaného do knihy světového kulturního bohatství UNESCO chápu, že kostel bude spíš někde na okraji města a ne příliš nápadný. Nepřesahovat svou výškou okolní budovy bylo jednou z podmínek pro realizaci stavby.

 

Zastávka tady nám zabere poměrně hodně času, rozlehlá budova i okolnosti jejího vzniku nás zaujaly možná i proto, že nepatří církvi hlavního proudu křesťanství, možná i díky poutavému vyprávění. Kostel funguje pro věřící stejně jako každý jiný, v čase mezi bohoslužbami sem chodí turisté. Provádějí je a všechno o budově vyprávějí lidé, kteří tady žijí a pracuji, věříme jim nejspíš víc, než naučeným kolovrátkům z proslavených zámků. Můžeme o těch věcech přemýšlet cestou k domovu a současně stoupáním ke krkonošským od severu opravdu stěnám si všímat příštích cílů výletů do polských Sudet.

5/2012

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace