Hory a moře národního parku Cilento

Do národního parku Cilento jsem zavítal po vánocích 2017. Cesta navazovala na předchozí výlety podél pobřeží Středozemního moře ať už v jižním Laziu nebo kolem Neapolského zálivu.

Můžu si tak "odfajfknout" návštěvu národního parku, pokud však chci z něj vidět to nejhezčí, vysoké hory, budu muset přijet v jiném ročním období. Zima tam vypadá totiž stejně jako u nás. Sníh, mráz, snad jen sluníčka mají i v těch nejvyšších partiích více. Současně si však nemůžu naříkat na nedostatek zážitků, hezkých pohledů na moře, přírodu i historické památky, v zimě se vždycky ve středomoří cítím nějak lépe než v české kotlině.

 

Putování po kraji Cilento začínáme ve starověkém řeckém městě Paestum. Už jsem v životě pár rozvalin viděl a přiznávám na rovinu, při následujících cestách si chci mnohem víc vybírat, které navštívím. Přesto tohle město dokonale zachovalých sloupových chrámů můžu jen doporučit. Zvláště když se po deštivých dnech na obloze ukáže znovu sluníčko, když ozáří okolní hory a v plné kráse odhalí kontrast azurové oblohy a bílých čepic nejvyšších kopců. A když po hodině pomalé procházky mezi chrámy rozepínáme kabáty, můžeme bez obav o nastydnutí posedět chvilku na zídce některé z bývalých staveb města a když zde pár dní před koncem roku nepotkáme žádné davy z autokarů nebo hotelových destinací. Ani k moři nemáme daleko, krátká projížďka na kole v takový den nemůže škodit.

 

Máme úžasné místo na spaní, STPL na farmě s plným servisem, stojíme na trávě mezi olivovníky. 40°24´54" 15°0′18″ mi ukázal vyhledavač Promobil, Agriturismo La Fattoria del Casaro. Hlavní náplní farmy je výroba a prodej úžasné bůvolí mozzarelly. Areál slavné památky v docházkové vzdálenosti, osamocený večer v zavřené restauraci u krbu při lahvi domácího červeného a nad talířem sýrových delikates. Jen je mi dnes trochu záhadou, proč ostatní vyhledavače cudně mlčí, vlastně ani nevím, zda můžu s čistým svědomím to místo doporučit.

 

Agropoli je prvním opravdovým městem při pobřeží, takovým tím na kopci, z doby, kdy ještě nikdo netušil, že v moři by se mohli lidé koupat a na písku pláží povalovat. Auto parkujeme u přístavu, procházíme uličkami, šplháme ke hradu a z něj se rozhlížíme po překrásném hornatém okolí. Ještě dál cestou na jih zastavujeme pro jeden obrázek městečka. Konečně překonáváme hranici národního parku a dáváme překrásné místo na noc v přístavu San Marco. Jenže cestou na pizzu si všímám takové divné značky, něco jako zákaz vjezdu, dodatkové tabulce nerozumím. Protože "vyměknu", bereme jiné nahoře v nové části města, vyhrazené pro obytná auta 40°16´2.248"N, 14°56´32.639"E. Stojíme tu sami a otevřenou pizzerii už večer nenajdeme.

 

Silvestr je překrásný teplý den s modrou oblohou, jako stvořený pro výlet na kole. Sjíždím zpět do přístavu, odtud vede úzká silnička podél pobřeží na jihozápad postupně přecházející až ve zpěvněnou cestu. Občas mezi domy, občas těsně podél břehů až k molu mysu Licosa a k majáku postavenému na přilehlém ostrůvku. Tady se otáčím k jihovýchodu, projíždím piniovými lesy, občas vykouknu na pláž, tady spíš kamenitnou a vrásčitou. Na 40°14´1.918"N, 14°56´54.279"E nacházím krásné tiché místo pro nocleh v autě, které večer využíváme. A pak už stoupám velmi, velmi strmou a úzkou silničkou do Castellabate, městečka pevnosti vysoko na skále nad mořem. Jak je kopec prudký, tak jsou výhledy na pobřeží téměř letecké. Nechtěl bych se ve zdejších uličkách motat obytkou.

 

V první den nového roku směřujeme dál na jih po pobřeží, až sem zasahuje přímořská část národního parku. Útesy se střídají s opuštěnými plážovými letovisky, u Casal Velino obracíme do hor, přestože mraky šednou a houstnou. Laurino a Piaggine jsou staré kamenné horské vesnice, na divoké říčce je dochován přenádherný starý most. Teplota klesá hluboko k nule, mezi kopci se prohání velmi čerstvý větřík. Krátký okruh kolem mostu nám jako outdoorová aktivita bohatě stačí stejně jako pár minutová procházka uličkami a k umělému vodopádu v Piaggine. Při hledání cesty a rozumného místa k parkování působíme na místní obyvatele jako zjevení, tady na turisty v zimě opravdu nečekají. Ještě pár obrázků v poměrně už nedobrých světelných podmínkách, miniaturní plácek k přespání za můstkem někde na 40°20´30.377"N, 15°22´36.639"E a pak už je věčný šum říčky a tlukot dešťových kapek do střechy obytného auta.

 

Prcháme zpět k moři, také Velia je známé archeologické naleziště. Pro nás je důležité, že se znovu vrátilo sluníčko do Cilenta, že můžeme chvíli pobýt na pláži, že k procházce mezi rozvalinami nepotřebujeme deštníky. Abychom se dostali k mysu Palinuro, nejjižnějšímu v Cilentu, musíme znovu přejet sedlo v horách úzkou a klikatou silnicí. Výhledy na kopce a horské vesnice a v závěru dne absolutně přepychové místo na spaní na opuštěné pláži nedaleko vesnice a mysu kompenzují obavy z výšek nebo kolizí.

 

Kolem mysu Palinuro by bylo pěkné projet se lodí, ve výspě vápence moře vyvrtalo tolik děr a jeskyní, které ze žádného místa nahoře nejsou tak dobře pozorovatelné. Ani obejít tu zemi není hloupý počin, od malého přístavu nejdřív musím překonat uzounkou pěšinu vysoko nad mořem, pak stoupám prudkým svahem rozmočeným minulými dešti. Pozoruji, jak se vysoké vlny tříští nárazy do skal, domečky v zátoce i vysoké kopce nad ní, v patrech bez lesů pokryté bělounkým sněhem.Tam někam jsem se chtěl také podívat, možná bych mohl iniciovat nějakou petici žádající přesunout vánoce a nový rok na přelom října a listopadu. Jižní strana mysu mi nechá nahlédnout do hlubin z útesů a také na skály protilehlého břehu, kam se podíváme odpoledne zblízka. Večer parkujeme u přístavu v Marina di Camerota, kde se konečně dočkáme pravé italské pizzy. Je už hodně na čase, zítra obracíme na sever, ještě projedeme část hor, abychom se dostali k rychlé autostrádě a ta už nás povede do zmrzlé střední Evropy.

12/2017

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace