Historická Matera a národní park Alta Murgia

Při návštěvě tohoto koutu Itálie nesmíme vynechat kultovní město Matera vyhlášené do skal tesanými obydlími, která tvořila ještě počátkem minulého století jednu celou městskou čtvrť obývanou místní chudinou.

Dnes je tato čtvrť zapsaná do světového kulturního dědictví UNESCO, jenže ještě do roku 1960 zde žili lidé, než byli násilně vystěhováni do modernějších obydlí a Sassi byla podrobena rekonstrukci.

předchozí část cesty: http://www.camper.photo/clanek/puvabne-ostuni-a-oblast-domku-trulli/?clanekId=91

Život zde popsal ve své knize Kristus se zastavil v Eboli spisovatel Carlo Levi a není to čtení určitě veselé. "Obyvatelé Sassi byli sužováni nemocemi a děti, zavšivené a vyhublé na kost s nafouklými bříšky a pokryté strupy trpěly malárií. Žebrali, ne o mince, ale o chinin...."Historické jádro Matery je rozděleno na dvě části, jedna plná starých historických domů, paláců a kostelů, klasické historické centrum, druhá UNESCO chráněná Sassi, kterou z dálky poznáme podle jako ementál provrtaných skal, bývalých obydlí lidí. I kostely jsou tady z části vytesány do skály. Můžeme zvolit prohlídku s průvodcem nebo sami, podle plánku města nebo se jen tak volně potulovat. Procházku lemují výhledy na okolní vyprahlou krajinu a do hlubokého údolí říčky, která město situované na náhorní plošinu obtéká. Bohužel tady rozhodně nebudeme sami. Parkování i pro obytná auta je zajištěno na několika krytých patrových parkovištích, pochopitelně placených, ovšem umožňujících tu i v autech nocovat.


Až budeme mít už nad hlavu lidského hemžení, můžeme se přesunout na planinu Le Murge, vyprahlou vápencovou asi 50 km širokou a 150 km dlouhou, táhnoucí se podél pobřeží Jadranu ve vzdálenosti asi 20 km od něj. Nejvyšší a nejcennější část tohoto kraje byla vyhlášena Národním parkem Alta Murgia a tomu věnujeme následujících pár dní.První zastávkou je městečko Altamura – vysoká zeď. Původní obyvatelé zde vybudovali opevnění, jehož masivní zbytky (zdi až 4 m široké) jsou dodnes patrné. Po nájezdu Saracénů však město zůstalo opuštěné a osídlil ho znovu až Fridrich II. ve 13 století, povolal sem řecké osadníky a nechal kolem města vystavět vysoké zdi, odtud název. Tady doplníme i zásoby, území NP je velmi řídce osídleno a s možností nakoupit si tady nemůžeme počítat.


První zastávení uděláme zde 40°51´55.26"S 16°34´54.51"V. Na místo nás dovede šotolinová odbočka z úzké asfaltky, nemusíme se bát, cesta je tvrdá a není děravá, dlouhá jen asi 1 km. Dojedeme k velmi nedávno zpřístupněným jeskyním a zde také můžeme koupit dobrou mapu národního parku. Typickou ukázkou krasové krajiny je pak propadlina, u které můžeme zaparkovat na 40°53´27.57"S 16°34´15.92"V. Její obvod je asi 3 km, pěšina vede po hraně skály nebo i na dno, občas lze procházet někde v polovině svahu mezi vápencovými skalami. Místo je hojně místními navštěvováno a také využíváno jako cvičné lezecké terény.Potom se těmi nejzapadlejšími silničkami uprostřed národního parku přesuneme pomalu ke Castel del Monte. Díky dobré mapě si v jeho okolí vyjedeme na cyklovýlet do nejvyšších pater holé planiny asi 800 metrů nad mořem. Trasu můžeme naplánovat jen po neznačených úzkých autem zpravidla sjízdných cestách. Ty spojují místní farmy, proto pozor na pasoucí se ovce a především jejich chlupaté hlídače. Prohnat cyklistu je pro něj vítaným zpestřením jejich důležité práce :-)


Kromě neobvyklých výhledů do kraje se můžeme potkat se stádem divočáků nebo s výstavní liškou. Kdekoliv se ocitneme na vyšším místě, vždy z nějakého úhlu zahlédneme Castel del Monte, nejzachovalejší hradní stavbu jižní Itálie. Hrad, jehož stavba začala v roce 1240, má půdorys osmistěnu s osmi věžemi a osmihranným nádvořím. V každém ze dvou pater je osm stejně velkých místností. Hrad postavil už v Altamuře zmíněný císař Fridrich II, který byl znám svými intelektuálními zálibami a fascinací vědou. Dodnes nikdo nedokázal vysvětlit význam způsobu provedení této stavby a důvod inspirace v čísle osm. Jisté je jen to, že císař hrad využíval jako lovecký zámeček a hledal zde odpočinek od každodenních povinností.


1/2016

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace