Fulnek začíná na F

Fulnek, tohle městečko je ve mně rozpor. Úhledné a upravené náměstí s dominantou historického Knůrova domu a zámku nad městem ovládají hluční spoluobčané tmavší barvy pleti.

Jezdíval jsem před pár lety do autoservisu, jeho majitel autům opravdu rozumí. Říkával, že všechna auta na F stojí za hov.., včetně francouzských. Má osobní zkušenost k tomuto rčení přidala v posledních letech i "folksvágen". No, a možná trošičku v náznaku i Fulnek....

Přečtěte si také: Podívej se na dno - Hranická propast

 

Přitom má městečko ten nejlepší původ. První písemná zmínka 1293, kdy už vybaveno městskými právy náleží k opavskému panství. Nějaký čas i v majetku krále Jiřího z Poděbrad, od roku 1483 tady měla silnou pozici Jednota bratrská. Působila tu její škola, v letech 1618 – 1621 jako správce Jednoty Jan Ámos Komenský. Nejen učitel národů, i zdejší vrchnost ve vojenském konfliktu stranila stavovskému povstání proti habsburkům, oba museli záhy uprchnout do exilu, pokud si chtěli zachovat holý život. Po třicetileté válce se o "správnou víru" obyvatel postaraly dva kláštery, protože jeden na rekatolizaci nestačil. Augustiánský byl zrušen reformou císaře Josefa II, o kapuciánský v roce 1950 postaral bolševik.

 

Dvakrát jsem v rozmezí pár let v obytném autě přepsal na fulneckém náměstí, než jsem se vydal na prohlídku městečka. Bylo pozdě odpoledne, Komenského památník už měl po "úředních hodinách", i zvenku mě však zajímalo, kde tři roky významná osobnost působila. Z budovy hudební školy opodál, která, bych se domníval, byla součástí jednoho z klášterů, se doplňují falešné tony snad všech hudebních nástrojů krom soupravy bicích, to mě pohání do stoupání k zámku. Je dobře oplocen, takže nedokážu rozeznat jeho barokní spodní a renesanční horní část. Přesto jen díky soukromým finančním zdrojům zůstal majestátní a důstojnou dominantou Fulneku viditelnou zdaleka.

 

Od zámku není daleko Žákovský háj, tady své žáky učil Komenský, že příroda je nejlepší učitel. Tohle bych velkému učenci i věřil. Na místě samém dnes stojí pomník a jakési půlkruhové terásky. Těm pro změnu nevěřím, že by na nich sedávali Komenského žáci. Cestou zpět k autu ještě projdu kolem Černé věže a kostela, pohled na krajinu za městem přes tyto dominanty rozpouští kalné pocity a působí na mě velmi příjemně.

A co bych ještě ve Fulneku poradil vyhledat? Farní kostel Nejsvětější trojice, podle Wikipedie mimořádně cenná barokní stavba (1750 – 1760). A kašnu se sochou sv.Jana Sarkandra, byl katolickým knězem, za stavovského povstání obžalován Jednotou bratrskou ze zemězrady. Prý se paktoval s Habsburky a povolal polské žoldáky proti evangelíkům. Je osvobozující vědět, že dějiny píší vítězové. Ta kašna je jedinou barokní na Novojičínsku.

 

Kdybyste se někdo nechal inspirovat těmito obrázky a řádky a po městečku skoro na hranici Slezska se toulal, zkuste, prosím, najít nějakou dobrou kavárnu, mně se to při žádné z mých návštěv nepovedlo. Až tudy zase někdy pojedu, abych věděl, kam na dobrou kávu. A aby ve mně Fulnek byl trochu menší rozpor :-).

2/2019

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace