Do spících soutěsek

Nic není jak bejvávalo, ani ty zimy už za nic nestojí. Snad proto si chci vzpomenout na první jarní dny 2018, kdy sníh a led pořád ještě zdobil soutěsky Kamenice u Hřenska v národním parku České Švýcarsko.

Ta pravá chvíle pro návštěvu jindy pro davy lidí zcela neprůchodných cest. Je pravda, že na lodičce se nesvezeme a nevyslechneme si "humorné" hlášky veslařů, ušetřené bankovky můžeme prohýřit v ne zcela levných restauracích poslední výspy na Labi. Za to potkáme tu Kamenici, která si za tísíce let vyhloubila tak nádherné údolí, pokocháme si stovkami detailů výzdoby skal, které lemují její tok. Možná najdeme i "krápníkovou" výzdobu, kterou na pár měsíců vyčarovala paní voda v milostném tanci s malířem jménem mráz. Ledové stalagmity, stalagtity i stalagnáty, sintrovou výzdobu i ledovou polevu.

z opačné strany hranice, i tak velmi blízko je Obnažená skalní města 

Do kaňonu sestoupíme z Mezné, ocitneme se právě uprostřed mezi Tichou a Divokou soutěskou. Pozdravíme se s odpočívajícími pramicemi, které už brzy povezou první návštěvníky nové sezony. Nahlédneme do okénka občerstvení, tady to bude potřebovat ještě hodně přírodního i lidského tepla, aby se výklenek stal přívětivým. Poslechneme si šum horních i údolních lesů, toho bychom se v červenci nenadáli, a zadíváme se to rychlého proudu přes pískovcové bloky i menší kameny poskakující říčky. Nikdo nás nevyhání z našeho stanoviště, nikdo nečeká na tu svou fotografii nebo "selfíčko". Jen akční rádius nemáme k dispozici široký, právě to dává příležitost věnovat se detailům.

3/2018

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace