Do Prčic na Sibiř

Občas se mi stane, že mě nějaká dobrá duše pošle do Prčic. Určitě jsou i horší místa k pobytu, třeba v pekle nebo v parlamentu. Není však nad vlastní zkušenost, tedy přijímáme pozvání do dvojměstí Prčic se Sedlecem. I proto, že tam funguje minipivovar, i proto, že to odtud není daleko na Monínec, českosibiřské lyžařské středisko. První noc je možné přečkat na parkovišti zmíněného pivovaru, jak jinak ochutnat jeho produkty a neporušit ... svou morálně vnitřní čistotu.

Sobotní kolo se může stát poněkud zastřené, ať už vinou mlhavého počasí nebo příliš intenzivní ochutnávky produktů pivovaru. A Monínec, to je pořádný krpál, tedy ho na kole objedu pěkně zeširoka přes Červený Újezd a Střezimíř. Tam nahoře, kde se tomu říká česká sibiř, si jaro musím trochu domyslet. Pojedu však raději trochu v chladu než jen do kopce :-). A kolem Javoří a Javorové skály to je hezké poježdění.

nedaleko je také: Podél slapských břehů

 

Odpoledne se věnujeme i s přáteli procházce po dvojměstí. V Prčici považuji za povinnost najít proslulou děravou botu, za kterou v minulých desetiletích putovali tisíce pěších. Ani nevím, zda ta tradice ještě žije. Zámek, náměstí a kostel sv. Vavřince tvoří městskou památkovou rezervaci, na mě však nejvíc zapůsobil most a pohled přes něj na kostel sv. Jeronýma v Sedleci. Pak už můžeme přejet na parkoviště u lanovky pod Moníncem, místa je tam na přespání v květnu habakuk. A lanovka nás vyveze až na kopec a tedy můžeme pomalu sejít k autům a užít si výhledy do středních Čech.

 

Ráno kamarádi odjíždějí za svými povinnostmi, pro nás ze Sudet jsou lákavé končiny jižních Čech. To už je trošku exotika. Jistebnice je místem startu dalšího, tentokrát kratšího cyklovýletu. Nejprve kolem rybníků, potom starými vesnicemi, nakonec kolem zámku v Nadějově. Jihočeská krajina je ladná, kopce pro cyklistu nevýrazné, výlet krátký. Líbí se nám tu, i ten máj už dostává správnou květnatou atmosféru, jen my už také musíme domů. Tedy zase někdy příště.

5/2013

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace