Čím překvapí listopad?

S listopadem si pořád nevím rady. Krátké dny, plýskanice, první mokré sněhy, sluníčka žalostně málo. Ještě příliš živé vzpomínky na příjemnější časy. Přitom to je teprve začátek, pro předpověď na další týdny vystačí dvě slova. Bude hůř. Snad jen svatomartinská husa a první mladá vína dokáží vyloudit úsměv z mých buclatých tváří.

Listopad však občas přinese i překvapení. To moje letošní se projevuje spokojeností, můžu odpočívat, zpomalit a zklidnit svou mysl. Můžu si číst Stoletého staříka. Můžu poděkovat za všechny letošní dny a noci na cestách obytným autem. Vlastně i za ty ostatní, za nádherný rok. Plánovat a těšit se na nové výlety. Když jsem jako malý kluk chodil na houby, u těch nejhezčích jsem vědomě prodlužoval tu slastnou chvíli radosti z nálezu, než jsem je vytáhl ze země. A podobně se cítím teď. Pomalu se blíží odjezd na můj dosud nejdelší výlet a já si slastně užívám ten čas, kdy ještě nikam jezdit nemusím. Vnímám lehounké vnitřní chvění, kdykoliv se podívám na osyřelé Malibu. Při plánování trasy a pátrání mezi více či méně zdařilými obrázky krajů a měst, kam se chystáme, se mě chvílemi zmocňuje nadšení a chvílemi mírné mrazení z té dálky. Obojí si dopřávám plně prožívat.

čtěte také: Krátký listopadový den kolem Ještědu 

Listopadové překvapení před deseti lety mi příroda nadělila na Luži, nejvyšším vrcholu Lužických hor. Dobře se spí na 50°50´32.473"N, 14°38´51.423"E, o víkendech tu bývá otevřená hospoda i v listopadu. Na vrchol není daleko, při zvláště přívětivých povětrnostních podmínkách je možné procházku prodloužit "přes Německo" a zakulatit do okruhu. Byl jsem tam tehdy ve všední den a po návratu ze slunečné a také větrné hůrky jsem pátral po nějaké večeři. Vydal jsem se mezi chalupami k hranici a v jedněch oknech se svítilo, jedny dveře se přede mnou otevřely. Nabídka byla skromná i pestrá – pečené koleno s křenem, pivo a přátelská debata s hostinským, chatařem, kdo ví, co byl ten člověk zač. Nejspíš jsme však byli jediní lidé v okruhu několika kilometrů a tedy jsme si měli co povědět, i kdyby se nám do toho vůbec nechtělo. Přeji všem stejné listopadové sluníčko, osvětlená okna a otevřené dveře kamkoliv budete chtít vstoupit :-).

11/2009

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace