Český les - kolem Broumova a Mähringu

Severní vrchol Českého lesa Dyleň ještě nepatří do chráněné krajinné oblasti, za ní musím jet trochu jižněji k Broumovu. Hodně špatně jsme tam hledali kousek místa na přespání v obytném autě, nakonec jsme vybrali zákoutí u lesa na louce, kam ze silnice vedl malý můstek. Z hlediska přírody krásné místo, pocitově nic moc. Vybalili jsme "catering", zasedli jsme k malému jednorázovému grilu, když se přes můstek převalil terénní pickup, starší manželský pár uvnitř. Ti lidé se neusmívali, spíš právě naopak.

Nádech pro tu nejhlubší pokoru, která tam uvnitř někde dřímá, a jdu si pro vyhazov. "Nejspíš jsme zaparkovali na Vaší louce ... moc mě to mrzí, nechceme Vám tu způsobit nějakou škodu, jen jsme nedokázali najít lepší místo ... ". "Chcete tady spát?" ozvalo se z kabiny. "Rádi bychom, kdybyste nás tu nechali, zaručuji Vám, že ráno po nás nenajdete žádnou stopu. A rozumím Vám, když nás tu nenecháte". Po pár vteřinách mlčení, které mi připadaly trochu jako věčnost, ten pán naznačil něco jako lehký úsměv a odpověděl: "Vyspěte se tady dobře" a odjel přes louku k lesu. Ještě tudy projel asi po hodině, zamávali jsme si a my už jsme věděli, že tady už nemáme žádný problém. Ráno jsme ještě bedlivěji než obvykle prohlédli místo noclehu a odjeli do vsi.

čtěte také: http://www.camper.photo/clanek/cesky-les-dylen/?clanekId=126

Ještě jsme potřebovali doplnit vodu, zkusili jsme tedy zdejší čerpací stanici, paní nám natáhla hadici přes celou prodejnu až ke vchodu a trochu se podivila, co v tomto zapadákově hledáme. Znovu jsme si uvědomili, že západní hranice a to nevysoké zalesněné pohoří je opravdu správným místem pro tuláky hledající ticho a klid uprostřed prázdnin.

 

Kolem Farského rybníka jsme po červené hřebenovce Českého lesa vyjeli k rybníku Kajetán a k bývalé obci Slatina. Cesta sice stoupá, jenže proti včerejšímu krpálu na Dyleň je to pohoda jazz. Slatina je dnes volná nesekaná louka s dřevěným altánem na okraji, kdybychom pokračovali ještě kilometr po červené, sejdeme se u Šachet se včerejší trasou. Zažil jsem dobu, kdy se jen podívat západním směrem bylo trestným činem, snad proto miluji veškeré překračování hranic. A také proto jedeme do Bavor, i když je na krajíček. Cyklotrasa vede do Mahringu, my ještě malinko kroužíme lesem. Bílé tabulky se symbolem zeleného jízdního kola nás dál vedou pěknou cestou podél česko bavorské hranice kolem zachovalé tvrze Treppenstein. Kousek dál v lese při pokusu o vypuštění přebytečných tekutin z těla nacházíme tolik hřibů, že cyklobrašna nestačí.

 

Pak musíme trochu začarovat v mapách a najít ty správné zpevněné cesty, které nás dovedou k přechodu domů pod Jestřábím vrchem, tady začíná česká zelená turistická značka. Dovede nás na plochý zalesněný vrchol, tam prudce uhne vpravo a sjezdem řídkým lesem dojedeme znovu na červenou hřebenovku, která prochází celým pohořím jako jeho páteř. Po ní se většinou dobrou zpevněnou cestou vrátíme zpět do Broumova.

 

Tyhle výlety nejsou nic pro lovce zážitků, senzací, dramatických scenérií, atrakcí. Ani přeplněných kempů u pláží moří nebo rekreačních přehrad. Tady se nedá nic koupit. A také ti nikdo neslibuje sliby, jak se postará o tvou zábavu. Jedeš po cestě na kole. Lesem, jen stromy, občas louka a nějaký omezený výhled. Jedna německá vesnice na konci světa. Věž, která ti oznamuje, že tady už dávno bydlí lidé. Jenže právě tady se možná člověk může potkat sám se sebou. V aquaparku, v nákupním středisku nebo na nějaké stezce v korunách stromů to zcela jistě nebude. Tady možná. Když nepotkám sebe, potkám třeba srnu, veverku nebo lišku. Občas i jiného člověka, tiše se pozdravíme, někdy každý jinou řečí, přesto si rozumíme velmi dobře. Nikoliv v Globusu, tady je svět normální, i uprostřed prázdnin, dovolenkového marastu, kdy si to každý nutně musí užít. Proto právě takové výlety miluji.

7/2012

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace