Český les - Dyleň

Do Českého lesa se davy dovolenkářů nehrnou, dobrý tip pro samotáře vrcholného léta, Dyleň je od severu prvním výrazným vrcholem dlouhého pohoří. Výstupem nebo kolovýjezdem k bývalému vojenskému "obrannému" objektu dnes v soukromém vlastnictví se zapotí každý. Jen my v obytném autě se po výletě osprchujeme a stáneme se navečer šviháky lázeňskými.

Zaparkovat camper je ideální někde u kostela ve Vysoké, kdyby se to nepodařilo, parkoviště 49°58´46.420"N, 12°32´24.852"E je klidné pro přenocování v autě, jen závěr výletu na kolech budeme muset vystoupat. Naopak strmou cestu na Dyleň odtud máme trochu kratší. Vede po zelené přímo proti vrstevnicím. "Dobrou" zprávou pro cyklisty je, že je asfaltová a s přibývajícími metry stále víc do kopce :-). I ten nejpomalejší pěšák nebo cyklista však jednou vystoupá k plotu dnes soukromého objektu, který zabírá téměř celou vrcholovou plošinu.

čtěte také: http://www.camper.photo/clanek/od-trojmezi-do-smrcin/?clanekId=90

Zelená značka plot obchází, jedna ze skalek nabízí výhled k severu. Po červené se kousek vrátíme a podél hranice dojdeme nebo dojedeme k údajnému středu Evropy. Takových míst je v Evropě několik, sběratelé tak mají další kousek do sbírky. Cesta odtud trochu divoce stoupá k silničce, tady doporučuji pěšákům kousek po neznačené cestě a pak znovu po zelené přes vrchol Dyleně se vrátit k autu. Cyklistům tady končí terénní trápení, dál už pojedeme po cyklotrasách s tvrdým povrchem.

 

Po červené hřebenovce nejprve klesáme k bývalé obci Mohelno, dnes mohelenské pláni, nadšeni, jak cesta konečně ubíhá, jí možná projedeme tak rychle, že si ani nevšimneme. Za to na Šachtě se jistě zastavíme. Je tu památný strom, hezký rybník a důležitá odbočka doleva po značkách naučné stezky Na Slatině mírně stoupáme kolem bývalého uranového dolu na křižovatku Plánský můstek. Tam se připojí zelená, na další křižovatce U háje se naopak my odpojíme a po cyklotrase se vydáme vlevo. Co povědět k tomuto úseku? Český les, ještě jednou les a znovu les. Bez člověka, jen příroda a klid. I profil cesty, pokud jedeme nahoru nebo dolů, i sklon je klid. Hezké svezení na kole...

 

Od samoty Háj už jedeme otevřenou krajinou, pokud nám to cesta dovolí, díváme se na louky a pastviny, které rámuje na druhé straně kotliny pohoří Slavkovský les. Zastavíme se i v kostele na Vysoké. Je ze 13. století a poslední mše se zde sloužila v roce 1946 před odsunem sudetských Němců. Po něm brzy přišlo zřízení železné opony a totální vylidnění obce. Do dnešních dnů se zachovaly jen obvodové zdi a věž, o objekt po sametové revoluci projevili bývalí "zlí" a ve vlastní režii jej částečně zrekonstruovali. Jen díky tomu se sem můžeme podívat i my.

 

ŽÁDNÉ OTÁLENÍ V AUTĚ, osprchovat, navonět a vzhůru do lázeňského ruchu :-). Druhé největší lázně u nás, nejmladší z proslulého lázeňského trojúhelníku, Mariánské lázně. Mniši z kláštera v Teplé objevili léčebné účinky zdejších pramenů. Museli trochu bojovat se správou panství, nicméně v roce 1818 byly Mariánské lázně vyčleněny z okrsku jiné obce a oficiálně vyhlášeny lázněmi. Najdeme tady kostely, lázeňské budovy, můžeme ochutnat všechny prameny. Každou chvíli tady někde hraje živá hudba. Stovky holubů, koho pos...e pták, bude mít prý štěstí. A zpívající fontána, tu je povinnost vidět a slyšet. Pak kávičku na kolonádě a můžeme se vrátit do kopců Českého lesa k dalším osamělým putováním.

7/2012

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace