Bautzen se správně říká Budyšín

Německý Bautzen je pro mě cukrárna na pěší zóně, kde se každé jen trochu volnější a teplejší odpoledne schází půl města na obří zmrzlinové poháry. Budyšín je potom pro mě zbytek toho všeho, co můžu projít a vidět ve starém městě.

Budyšín je dnes i moje historie, obrázky jsou datovány rokem 2008 a to jsem tady určitě nebyl poprvé. Městem protéká ještě malinká říčka Spréva, už léta jezdím po jejích březích po tématické cyklostezce, která mě jistě jednoho dne dovede do Berlína. Blizoučko za zbytky hradeb se hladina rozšiřuje do přehrady a pak už velmi pomalým tempem Spréva napájí část rybníků přenádherné oblasti podobné Třeboňsku.

Budyšín je ale pro mě především město tajemné, plné kamenných staveb, které ještě pamatují dobu slovanské mluvy v jeho ulicích. Centrum lužicko srbské kultury, mnoho nápisů je dvojjazyčných, i když, zdá se mi, spíše z pietních důvodů než z titulu opravdové rovnoprávnosti dvou národů. Ta už byla německým atakem zadušena před mnoha staletími. Přesto v Budyšíně hraje srbské divadlo, je tu lužicko srbské muzeum, knihovna chránící svazky sepsané tou dnes už exotickou řečí.

 

A nakonec, Budyšín je pro mě často první metou po startovní čáře nebo posledním momentem dlouhých cest, tady najíždím na dálnici a nebo ji opouštím při výletech k Baltickému nebo Severnímu moři. I letos se může stát takovým symbolem, v době zákazů a povolení, kdo z nás si netroufne do hlubšího vnitrozemí kázně plné země, návštěvu Budyšína zvládne i ve stanovené lhůtě. Uvedené obrázky soudě dle data vzniku byly nejspíš pořízeny při jednom z prvních výletů mým prvním obytným autem. Německý Bautzen, slovanský Budyšín, město startů a návratů.

5/2008

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace