Afryka - opuštěné doly u Leknice

Ony ty nížiny se zdají být zcela zajímavostí prosty, nicméně není tomu tak.

Byla příroda, přišel k ní člověk, něco si z ní vzal a neřešil, co tam bude pak. Příroda neřeší člověka ani pomíjivý život stromu, tvora, těla, ona je tady věčně. Postará se po svém, bez ohledu na to, co si člověk myslí. Kterýkoliv člověk, třeba prezident usa nebo zeman nebo golfového klubu.

 

Od Němců dobře dojedeme na 51°32´6.895"N, 14°45´5.834"E, je tam místo i na spaní v autě a ráno na procházku. Pokud použijeme kolo, pak ideální nocležistě může být 51°33´9.518"N, 14°42´41.063"E v NDR. To bývala zkratka pro Německou demokratickou republiku v době, kdy ta druhá byla spolková. Snadno domyslet, kdo byl hodný a kdo zlý. Řeka Nisa se v té době stala hraniční a za ní daleko na východ se táhlo Polsko. Ano, po téhle hranici se právě pohybujeme, naštěstí už bez monitorgu ostnatého drátu nebo politruka. Poválečná ekonomika si žádala své zdroje a právě doly uhelné, železnorudné i jiných kovů rudné, povrchové i hlubinné, žily svým životem nedaleko od Leknice, po válce na polském území, co by i malý kluk kamenem dohodil od Nisy.

 

Dnes tady najdeme vycházkové stezky, snadno i na kolech sjízdné, geopark. A vysvětlovací tabule, zábradlí, kam už nesmíme chodit, abychom se neutopili ve strašných mukách trpíce a topíce se v jedovatých kapalinách. A ono to dává svůj smysl, hynou-li tam všechny rostliny, staleté stromy a neopatrná zvířátka nevyjímaje, co zmůže choulostivý človíček?

 

Lidstvo vládne úžasnou schopností. Když něco totálně posere, vyrobí z toho svou cnost. Jak doly kolem Leknice zaplavuje voda kontaminovaná chemikáliemi použivánými při těžbě nebo jinými vznikajícími vytěžením rud, a ty ničí veškerý život v okolí, nazve to něčím, co někde někdy vidělo. Katastrofu přetvoří ve cnost. A sem my dojedeme na kolech nebo dojdeme pěšky (viz přiložené mapky) a budeme obdivovat, co příroda vytvořila. Jak bezděky pracuje, aby zahladila člověčí skutky. Na rozdíl od nás, ona má času habakuk a dílo se jí daří. A že má vkus, nemusíme pochybovat. Znovu je tady člověk, užije dotace EU postaví geostezku, vyhlídkovou věž, upraví cesty. Abychom si všimli, pardon vážená unie či komunální politici, abychom si všimli schoností přírody zahladit neomalenost a bezohlednost člověka bez ohledu na stranickou příslušnost.

 

Raději popojedeme. Podél řeky Nisy jsou dobře vyznačeny cyklotrasy, na polské i na německé straně. Ty polské jsou vedeny přírodnější přírodou, ty německé jsou lépe sjízdné, asfaltové, najdeme tam i nějakou tu možnost občerstvení. Gulasche suppe und bier. V půllitrové flašce Landescrone bier. Na německé straně nás překvapí členitost terénu, ne snad profilem trasy, ale svahy v jejím okolí. Bez velké dřiny absolvujeme okruh z Bad Muskau – Leknice k nejbližímu severnímu mostu přes Nisu a zase zpět. Málo přes 30 km i při prozkoumání starých dolů a geostezky. Naopak zámek a pakr v Bad Muskau si odložíme na večer, na klid, na pohodu.

vyprávění o Bad Muskau: http://www.camper.photo/clanek/muzakowsky-park-a-zamek-a-neco-navic/?clanekId=78

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace