Vršatské bradlá

Slovenské Biele Karpaty "vyzerajú celkom inakšie", nežli české, zvláště ty severní. O to víc mě mrzí, že jsem dosud měl možnost navštívit jen malinkatou jejich část.

Z východu, od údolí Váhu, stoupají svahy kopců mnohem strměji, často ozdobeny úzkým hřebínkem vápencových skal. Bratři Slováci jim říkají bradlá. Nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími jsou Vršatské bradlá nad obcí Vršatské Podhradie. A kde je podhradie, tam musí stát i hrad.

hned za hranicí najdete: Tento způsob svátků velikonočních zdá se mi .....

 

Sám jsem při své návštěvě Vršatce nejel obytným autem, oči jeho uživatele jsem však doma nezapomněl. Krásným místem pro přespání je malé parkoviště 49°4´2.445"N, 18°9´11.411"E, pokud by mělo být obsazeno, o pár set metrů dál po silnici je další a rozlehlejší plocha. Jen výhledy tady chybí.

 

Kolem celého skalního masivu je vedena trasa naučného chodníku značená tradičním zelenobílým psaníčkem. Jak se na Karpaty sluší, patřičně členitá. Její délka i s odbočkami na vrch Chmelová a k Vršatskému hradu je 7 kilometrů a je plná krásných pohledů na bílé skály nad našimi hlavami i do dalekých obzorů.

 

Pochodoval jsem tudy ve všední den na konci května obklopen čerstvou zelení vrcholícího jara. Den se z noční bouřky probouzel ještě pomaleji, než se probouzejí má pomalá rána, po dešti příroda jen bujela v záplavě života. Užíval jsem si samoty v nejsevernějším oblouku okruhu stezky, když jsem spatřil na palouku pasoucího se statného mladého srnce. Musel mě vidět také, dlouhou chvíli jsme se vzájemně pozorovali. Přesto zůstal stát, nikam neutíkal. Také jsem se ani nepohnul, jak chlapec zjistil, že mu nehrozí z mé strany žádné nebezpečí, pokračoval v konzumaci svého obědového menu. Jen občas zastříhal ušima a rozhlédl se po okolí. Až po několika desítkách minut jsem se rozhodl přerušit tu nádhernou chvíli, měl jsem pocit, že takhle bychom tady mohli pobýt do večera. A vysvětlujte srnci, že na vás čeká obchodní partner a že jste tady vlastně malinko na zapřenou. Stačil decentní pohyb ruky, pár srnčích skoků a kouzlo bylo zapomenuto.

5/2015

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace