Cestopisy

 

Litva - podél velké řeky

Míříme od moře do vnitrozemí navštívit Kaunas a skanzen v Rumšiškes. Z Klaipedy sem lze dojet po dálnici, těch v Litvě mnoho kilometrů není a na klasickou dálnici tak, jak ji známe z Evropy, můžeme zapomenout. Pro auta do 3,5 tuny hmotnosti není jízda po těchto komunikacích zatím zpoplatněna. Z dálnice bychom však toho mnoho neviděli. Proto asi v polovině cesty odbočíme na jih a přes Šimkaičiai dojedeme k silnici, jež kopíruje břeh řeky Němen. Ten je nejdelší a nejvodnatější řekou Běloruska, ústí do Kurského zálivu, když před tím mnoho kilometrů tvoří hranici mezi Litvou a kaliningradskou částí Ruska. V Litvě mu říkají Nemunas. Je zajímavé sledovat alespoň kousek z jeho více než 1000 km dlouhé poutí. Někoho možná tok překvapí svou mohutností, potkáme tu hodně rybářů, najdeme i dost míst vhodných k přenocování na břehu. Na protější stranu můžeme dojet jen přívozem, občas na nějaký narazíme.

 

Litva - cesta po pobřeží

Ve starobylém městě se s Lotyšskem rozloučíme, přirozená cesta zpět k baltskému pobřeží nás nejprve zavede do litevské Kretingy. Byla jedním z nejvýznamnějších klášterních center Litvy, komunita Bernardinů se tu usadila v roce 1602 a klášter fungoval až do roku 1945, kdy jej zrušil komunistický režim. Po osamostatnění se sem přestěhovali františkánští mniši a štíhlá věž zdejšího klášterního kostela je dodnes přirozenou dominantou města.

 

Lotyšsko - baltský roh

Podíváme-li se na mapu Lotyšska, obrys mořského pobřeží může při troše fantazie připomínat obličej nosorožce z profilu. Mys Kolka ční stejně jako roh tlustokožce rezolutně vzhůru. A jestliže lovci věřili v nadpřirozené schopnosti prášku z rohu nosorožce, my věříme, že i nás lotyškou pobřežní cestou čekají nezapomenutelné zážitky. Podél Rižského zálivu po necelých 100 km dojedeme k vrcholu rohu, do Národního parku Slitere.

 

 

Lotyšsko - Riga a Kemeri - z města do lesů

Kde jinde začít návštěvu Lotyšska, než v jeho hlavním městě. Navíc, když Riga je opravdu městem hezkým a příjemným, když patnáct minut od centra můžeme "bydlet" v camperu v městském kempu (a doplnit tam všechny potřebné a vypustit všechny nepotřebné kapaliny).

 

Litva - Vilnius a Trakai, symboly dávné minulosti

Do hlavního města Litvy Vilniusu nemáme dlouhou cestu, nezastavit se u hradu Trakai by bylo nenapravitelným hříchem. Vždyť toto město ve středověku soupeřilo o politický a vojenský vliv se samotným Vilniusem a zdejší pevnost, na kterou se jezdí dívat desítky tisíc turistů z celého světa, byla jednou z prvních třech pevností (spolu s Vilniusem a Kernave), které bránily srdce země před nájezdy Germánů.

 

Litva - lidmi téměř nepovšimnutá Dzukia

Abychom dojeli do Litvy, musíme absolvovat téměř 1000 km jízdy Polskem. Míst na spaní je cestou mnoho, půvabné na břehu mohutné řeky na 52°37´25.92"S 21°34´59.34"V ve vsi Branszczyk. Řeka, u které se ráno probouzíme, se jmenuje Bug a na hranice odtud zbývá nějakých 300 km.

 

Nalezeno: 6 | Zobrazeno: 1 - 6

1

Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace