Cestopisy

 

Ve stínu Vesuvu

Klidnou atmosféru vánočních dní v Laziu jsem sice neplánoval příliš měnit, aglomerace Neapolského zálivu však nepřipraveného zatraceně tvrdě hodila do víru společenské zábavy.

 

Languedocem na jih k moři

Ardeche mě nadchlo, aniž bych to čekal, Cévennes mě nadchly, přestože jsem to čekal. Následující přejezd Languedocu jsem si myslel jako spojení s pobřežím a snad něco uvidíme.

 

Stevenson tu chodil s oslicí, my projeli obytňákem - Cévennes

Po dvou dnech Ardeche ve vánoční cestě pokračujeme do pohoří Cevennes, jeho část je vyhlášena národním parkem. A údolí řeky Tarn by mělo být podle všech indicií krajinářskou lahůdkou.

 

Kamenné vesnice, průzračná řeka a smyslná pochoutka - Ardeche

Už si opravdu nepamatuji, kde jsem to našel. Chtěl jsem pestrý vánoční výlet do jižní Francie, ve svém srdíčku jsem živil naději na teplejší a slunečnější podnebí. Chtěl jsem tam dělat, co rád dělám na jaře, v létě a na podzim u nás. Poznávat krajinu, zemi, život.

 

Poslední norské dny

V severním Norsku nenajdeš historické památky, i když tady lidé žijí od pradávna. Na konci poslední války při ústupu tady německá armáda nekompromistně praktikovala taktiku spálené země.

 

Cesta do severního města

Cesta z Nordkappu je najednou smutná, dlouhá, v autě vládne ticho. Jako když si splníte životní sen a chybí vám chybí motivace jít dál. Plán zpáteční cesty jako léčivo v těch dnech nezabírá.

 

Německá alpská silnice - Chiemgauské Alpy

Po celodenním dešti vyhlížíme první večerní sluneční paprsky pod pyramidou skalnatého Rauschbergu a těšíme se zítřejší výhledy z vrcholu. Přesunuli jsme se do Chiemgauských Alp.

 

 

Německá alpská silnice - Berchtesgadenské Alpy

Vymyslel jsem si to tak, že během dvou týdnů projedeme Německou alpskou silnici od Königsee k Bodamskému jezeru. Od samého začátku však plány dostávaly jednu trhlinu za druhou.

 

Mageroya - ostrov severního mysu

Že jste jméno ostrova Mageroya ještě neslyšeli? Koho severní končiny jen trochu zajímají, rozhodně nepřeslechl jméno místa, které přitahuje všechny milovníky severu jako magnet.

 

Na návštěvu k sobům a do nejsevernějšího lesa

Na nejsevernějším severu čas běží nějak rychleji. Vždyť tady mají v roce jen jeden den a jednu noc, skoro. Prožít měsíc za polárním kruhem se jeví být několika hodinami.

 

Na temeni Skandinávie - poloostrov Varanger

Cesta na poloostrov Varanger začíná na Tana Bru. Tana, hraniční řeka, Bru most přes ní.

 

Jezero Inari a národní park pana prezidenta

Jezero Inari je opravdu rozlehlé, členité, modré jako obloha a voda v něm čistá jak právě vytrysklá z pramene. Ještě po dvou hodinách jízdy a zastávek na focení si nejsme jisti, za jsme ještě u Inari nebo už někde jinde.

 

Lemmenjoki - první z velké knihy

Je to dlouhá řada let, kdy jsem si koupil velikou knihu, Národní parky Evropy, něco jako encyklopedie. Formát A3 a sedm centimetrů tlustá. Co dvoustrana, to povídání o jednom z nich. Úplně první je o Lemmenjoki, kolikrát jsem se na ty fotografie toužebně díval. A najednou míjím tabuli Lemmenjoki 15 km.

 

Národní park Pallas - Yllästunturi - nerovná bitva

Míval jsem životní sen, životní sny bývají celkem zásadní pro každého jedince. Můj životní sen jsem si rozdělil do dvou etap. Koupím si jednou to obytné auto, a pojedu s ním na Nordkap, až ho budu mít.

 

Tři klenoty Kastilie

Tahle tři města dráždila mé touhy po celou dobu plánování portugalské cesty. Údolí řeky Duero bylo na ní předkrmem, zajíždět však do Salamanci, Avily a Segovie by znamenalo mnoho kilometrů navíc. K nejchutnějším menu však patří i zákusek.

 

Portugalská cesta vrcholí vrcholem

Poslední dva dny výletu na portugalském území jsou prošpikovány zážitky jako špatný špíz, úžasná místa střídají dlouhé přejezdy. Budu-li mít ještě někdy příležitost se do této nádherné země vrátit, rozhodně bych rád viděl severní hory a ještě jednou v klidu procestoval oblast kolem masivu Estrella.

 

 

Za tajemstvím pravěkých kamenů

Z poklidného výletu krásnou zemí se nám najednou tak trochu stává poklus, hlavně ve večerních hodinách. Už dávno jsem si odvykl dojíždět na místa noclehů za tmy, tady se však rozhoduji jinak.

 

Přes pláně jižního Alenteja

I když pobřeží Algave vnímám jako jednu obrovskou komerci, opouštíme je s malou slzičkou v oku. Průvodcem v další cestě nám bude řeka Guadiana, kopírujeme španělsko portugalskou hranici.

 

Jak se liší pohádka a skutečnost na Algarve?

Kdo se vydá putovat po jižním pobřeží Portugalska, měl by vědět jednu celkem důležitou pravdu. Skutečné Algarve vypadá hodně jinak, než to z pohlednic a reklamních fotografií.

 

Silvestr budiž pestr v Sudoeste e Costa Vicentina

Přirodní park Sudoeste e Costa Vicentina. Když jsem plánoval cestu do Portugalska, spatřil jsem první obrázky. Pak jsme na jeho území prožili pár dní a já vnímal podmanivou krásu jeho pobřeží. S odstupem času můžu prohlásit zcela odpovědně. Kdyby z Portugalska mělo zůstat jedno jediné, ať je to, prosím, pobřeží tohoto přírodního parku.

 

Odhalení pravdy v Lisabonu

Blížíme se k Lisabonu, počasí se vylepšuje a nervozita v autě stoupá. Hanička si zatím potají hledá letenky do Prahy. Takhle nějak jsou prý utužovány partnerské vztahy na cestách.

 

Kam obytkou dojet, abych potkal kamarády?

Jsme na cestě šestnáctý den a ještě se nestalo, že bychom nějak významně odpočívali. Pořád někde běháme, něco sháníme, něco řešíme. Dnešek je tedy oddychovka.

 

Ani Aveiro, Coimbru nebo Tomar nesmíš vynechat

Jsou dny, které začínají ránem moudřejším večera. Jeden takový právě přichází k nám, neprší, nefouká, za šedými mraky nesměle vykukuje sluníčko. Spali jsme velmi trhaně a v nepohodě, probudili jsme se pod mostem, i tak energii podnební změny vnímáme velmi zřetelně.

 

Jsme zaplaveni, také portugalskou historií

Prší už třetí den v kuse a nás to v autě úplně nebaví. V noci vítr tolik lomcoval, že jsme museli odpojit alarm, aktivovalo se náklonové čidlo. Ani tak nebylo úplně reálné se dobře vyspat, jako když se při usínání loď převalí přes vlnu.

 

Přírodou severu Portugalska

Stojíme pod hradbami starého hraničního městečka Miranda do Douro, dorazili jsme těsně po setmění, španělský hraniční patník sotva kilometr za dveřmi pojízdného hotelu Malibu. Začíná krápat, to však nic neubírá na kráse osvětleného opevnění a kostela za jeho zdmi. Ačkoliv jsme sem nespěchali, stejně první noc v Portugalsku vnímáme jako mezník.

 

 

Do království dravců

Po zcela propršeném dnu se probouzíme do dne naděje. Slučníko sice obloze ještě nevládne zcela, přesto se už velmi úspěšně pokouší vyhnat mračna dál na východ. Nepříhodnější čas k návštěvě území dravých ptáků...

 

Kudy teče řeka Duero?

Severním Španělskem od východu na západ. Nějakou dobu dělí Portugalsko od Španělska, aby se v Portu stala hlavní dopravní tepnou města, než skončí její pouť v bouřlivém Atlantiku.

 

Adventní oběd u Atlantiku

Přijeli jsme pozdě večer na místo, které jsme si předem našli v městečku Biscarrosse na 44°23´53.399"N, -1°9´58.683"W. Měl jsem nějakou utkvělou představu, že jsme v přírodním parku chránícím Atlantskou dunu a jezera a bažiny za ní.

 

 

Na vánočních trzích cestou do Portugalska

Včera jsme se konečně po mnoha přípravách dočkali. Ještě jsme vyhověli našim rodinám a zahráli s nimi tu pro nás trochu pokryteckou hru na nejkrásnější svátky v roce, nabrali jsme do nových plnících lahví plyn a tmavou nocí jsme vyrazili k západní hranici.

 

I my jsme jeli v srpnu na dovolenou k Jadranu - národní park Nockberge

Za Villachem jsme osaměli. Znovu žádný konkrétní plán, před sebou ještě tři dny cesty a jasný záměr. Chtěl jsem projet horskou placenou silnici Nockalmstrasse vedenou napříč národním parkem Nockberge. Měří nějakých 40 km, tedy nám určitě zůstane trochu času na pěší výlet.

 

I my jsme jeli v srpnu na dovolenou k Jadranu - samička lekla u Udine

Dnes nemůžu dospat a nevím, zda je to bujícím ekzémem na rukou i krku nebo touhou po jakémkoliv pohybu, hlavně pryč z kempu. Tedy ony spolu zaručeně obě ty věci souvisí... Obvykle se mi z cest domů moc nechce, odtud se však vyloženě těším.

 

I my jsme jeli v srpnu na dovolenou k Jadranu - graduje to v Gradu

Od nádherné řeky Felly už to na pobřeží Jadranu není daleko. Jsem rád za klima v autě, jsem rád za téměř bez potíží v kempu "ukotvené" auto.

 

I my jsme jeli v srpnu na dovolenou k Jadranu - údolí řeky Fella

Překrásně jsem snad pochopil jeden ze základních požadavků, které si předložím každou příští cestu bez ohledu na to, zda jedeme ve skupině posádek nebo sami. Když b) se zdá být pravdě podobnější variantou... nějak nám to víc vyhovuje... Bez předem jasného plánu ani ránu.

 

I my jsme jeli v srpnu na dovolenou k Jadranu - Mondsee

Asi jsem se chtěl trochu někomu zavděčit. A pak, co jezdím obytným autem, nějak podvědomně toužím po nějaké velmi spřátelené posádce, která by se mnou, teď už s námi, občas vyrazila. Po téměř roce jsme tentokrát nejeli sami. Jinak si tento z dnešního pohledu absolutní úlet dnes nedokážu vysvětlit.... Do kempu, skoro "do Bibione". Než se rozepíšu, uzavřel jsem sdružený socialistický závazek, nikdy víc :-).

 

Anglie má také svoji riviéru

Anglická riviéra, jinými slovy jižní pobřeží Devonu, byl pro mě při přípravě výletu takový trochu dojezd, oddych po všech těch krásách, které už jsme za dobu prožitou na ostrově spatřili. Navíc oba pobřežní cíle si do plánu cesty prosadila hezčí polovina posádky, pokud nepočítám němé tváře.

 

Přes exmoorská vřesoviště

Přejezd mezi národními parky Dartmoor a Exmoor nám trochu prodloužila zajížďka ke Clovely, jediné obce britského království, jež vybírá poplatek za vstup do jejích ulic. Jak je obec turisticky populární, tak je příjezdová komunikace k ní příšerná. Alespoň ta, kterou nám připravila Sygic online nejrychlejší navigace.

 

Jak v Dartmooru dostat tik do levého oka

Všechno začalo zcela nenápadně v údolním liduprázdném kempu mezi Bucklandem In The Moor a Widecombe tamtéž uprostřed národního parku Dartmoor. Domácí vejce koupená na farmě, k níž kemp přiléhal, jsme snědli už večer, a protože anglické snídaně se nám staly poněkud návykové a obě jmenované vesničky patří k těm nejnavštěvovanějším, rozhodli jsme se posnídat při jejich návštěvě.

 

Kde štěkal pes baskervillský

Táhlý hřeben Dartmooru na nás koketně pokyvoval už při výhledech z nejvyšších partíí Bodminské vysočiny. Někde tam dole údolím prochází hranice mezi hrabstvím Cornwall a Devon. Jak se přibližujeme k národnímu parku, připomínáme si, že právě vřesoviště, táhlé hřebeny a skaliska na jejich vrcholech inspirovala sira Arthura Conana Doyla k sepsání příběhu psa baskervillského.

 

Proč nemusíme jezdit na Stonehenge

Jak by se mohlo zdát, že Cornwall může návštěvníkům nabídnout jen pobřeží, opak je pravdou. Vnitrozemí je tiché, zádumčivé, poněkud hornaté a řídce osídlené, především pak tajemné. Bodminská vysočina.

 

Jak Corwall vydával své podzemní bohatství a z čeho bohatne dnes

Cornwall přelomu 19. a 20. století bohatl především z těžby rud, němým svědkem této už dnes zašlé slávy je městečko St. Just, bývalé centrum měděného a cínového průmyslu.

 

Jak se dobře najíst na samém jihu Anglie

Coverack už je součástí poloostrova Lizard, jehož nejjižnější mys je také nejjižnějším místem staré dobré Anglie. Po klidné noci v kempu u farmy vyrážíme nejprve k zátoce a pláži Kynance Cove, velmi oblíbeného místa místních.

 

Jak v Cornwallu nocovat v obytném autě "na klidno"

Obávám se, že pokud nechce přijít do konfliktu s místními pořádkovými orgány, ani ten nejzarytější příznivec spaní v autě ve volné přírodě se v Cornwallu bez alespoň občasného použítí kempu neobejde. Dobrou zprávou je, že tady v kempech bývá výrazně klidněji než třeba v Čechách.

 

Jak se jezdí obytným autem první dny po Cornwallu

Sjíždíme z trajektu v Plymouthu těsně před soumrakem šťastní z toho, že jsme tady, a vyplašení z toho, jak ježdění po Anglii přežijeme. Myslel jsem si, že se tady jezdí vlevo, jenže pravda je jiná.

 

 

Tady je vévodovo Lucemburkovo

S Lucemburskem jsme na sebe tak jako pěkně pokukovali. A pomrkávali a jsme se vzájemně lákali. A nejlevnější pohonné hmoty v západní části Evropy, to je hezká vějička na ptáčka. Jenže když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají....

 

Toskánské jaro 2

Při svých minulých cestách Štěpánka s Ondrou objevili zajímavý poloostrov vybíhající do moře na jihu Toskánska nedaleko městečka Orbetello. A luxusní místo ke spaní na 42°28´3.699"N, 11°11´14.649"E. Ve stínu pinií, pár desítek metrů k moři, blízko silnice a přesto poměrně stranou, koncem března parkovací automat stále přikrytý slušivým šedým oblečkem.

 

Toskánské jaro 1

Říkají, že tok řeky neurychlíš. Když se Ti však zda být už zima dlouhou, nastartuj s jejím blížícím se koncem obytné auto a odjeď do středomoří. Díky předjarní cestě do Toskánska víme, že takový počin příchod jara do našeho života uspíšit může.

 

Peloponeský kruh se uzavírá

Návštěva u Jiřinky a Freddyho v Agios Andreas se nesla ve velmi přátelském duchu, chvíli jsme poseděli my u nich, chvíli oni u nás. Po pár studených dnech ráno navíc sluníčko opět zářilo v plné síle. Naši noví přátelé brzy odjeli shánět novou hadičku, když z té původní začala odkapávat voda, my jsme se vydali na závěrečnou etapu naší řecké cesty.

 

Kam za sněhem? Na samý jih Řecka.

Jak si tak postupně projíždíme kolem Peloponesu, počasí se stále více odklání od teplého konce října do studeného konce listopadu. A také deštivého a také na vrcholcích hor... brrr, škoda mlčet.

 

Země kamenných věží - poloostrov Mani

Těšil jsem se na nový rok 2019. Kořením novoročního cestovního guláše měly být dny na ostrově Kythira a poznávání nejjižnější části Peloponesu, polostrova Mani. Kraje kamených věží a krevní msty.

 

Na ostrov byzantské historie - Monemvasia

Do Monemvasie jsme se opravdu těšili, obrázky z google dávály tušit, že to bude jedno z top míst vánoční cesty. Sedíme večer v hospůdce u přístavu v Geryfě, v krbu praská oheň, těšíme se na další řeckou mňamku. Srkáme skvělé místní červené a přes sklo sledujeme blikající světélka protějšího bývalého ostrova. Reflektory aut nám ukazují, kde zítra půjdeme po hrázi k zatím tajemnému středověkému městu.

Nalezeno: 110 | Zobrazeno: 1 - 50

1 2 3 »

Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace